България поиска фонд за енергийна сигурност в ЕС 15.09 | 14:35

Митов призова ЕК да подкрепи инициативата и да реши дали „Северен поток 2“ ще заобиколи Украйна

От Филипа Тодева

Днес ще лансираме идея за Европейски фонд за енергийна сигурност, който да гарантира практически финансирането на проекти, които ще влязат в общата концепция за Европейския енергиен съюз. Това заяви първият ни дипломат Даниел Митов преди откриването на конференцията  "Енергийна сигурност и енергийна инфраструтура в Югоизточна Европа", в която ще участва и заместник-председателят на ЕК за Енергийния съюз Марош Шефчович.

Митов изтъкна, че ще очаква подкрепа от Европейската комисия да подкрепи инициативата.

"Това ще е от полза за всички, особено за региона на Югоизточна Европа, който по отношение на свързаността, е доста изостанал", посочи той. По думите му тази идея на Българската страна е споделяна с други страни от Европейския съюз, които също са имали подобно. Важните мнения в този случай обаче са на комисарите Марош Шефчович и Мигел Каниета.

След като "Газпром" и германската енергийна компания "Винтерсхал" дадоха ясен знак, че нямат намерения да прекратят дейностите по проекта "Северен поток 2", който ще увеличи капацитета на съществуващата тръба от

Русия до Германия по дъното на Балтийско море, у нас бе повдигнат въпросът за възраждането на "Южен поток". Първият ни дипломат подчерта, че трябва да се вземе много важно решение относно този проект, тъй като той предвижда тръбата да заобиколи Украйна.

"Ако отговорът е "да" значи всичко започва от начало, ако отговорът е "не", обаче, нещата стоят по различен начин", обясни министърът. Той бе категоричен, че в случая българската дума има тежест, тъй като страната ни заема стратегическо място по отношение на коридорите, които единният енергиен съюз ще създаде.

"Руски газ в Европа, така или иначе, ще пристига. Ние сме наясно обаче, че трябва да разнообразяваме източниците на доставка", каза Митов, отчитайки, че е необходимо да се изградят газовите връзки особено в региона на Балканите.

"И не само държавите членки, държавите кандидати, трябва да се включат в този процес", добави той.

Водещи

Най-четени