Васил Симов: Бензинът и дизелът у нас леко ще поскъпнат 09.07 | 17:15

От iNews

Храните на едро поевтиняват 11-а поредна седмица, но спадът на цените се забавя. За една година цените на храните на едро са се повишили с 6,40%, а от началото на 2025 година са се понижили с 9,25%.

Изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов заяви пред Bulgaria ON AIR, че балансът на пазара съществува - имаме значително предлагане на стоки, има и търсене. 

На международните пазари има динамика, за някои стоки влияят климатичните условия, за други - военните действия по света, стана ясно от думите му.

Пшеницата

"Имаме поевтиняване в сравнение с миналата година по това време. Най-важният фактор е количеството произведена продукция в световен мащаб. Тази година реколтата ще бъде над 810 млн. тона - чувствително повишаване. Основна предпоставка за поевтиняване на пшеницата. Новата реколта се жъне в момента и цената започва да върви надолу. На световните пазари съществува спокойствие при пшеницата, такава е картината и в България. В Европа се очаква близо 10% по-добра реколта", обясни Симов.

Слънчогледовото олио

"Не поскъпва през последните 6 месеца суровината - слънчогледовото семе. Русия и Украйна не могат да достигнат своите рекордни добиви, но въпреки това всяка година повишават реколтата от зърно - това влияе цената на олиото да не поскъпне. За поевтиняване трудно може да говорим", посочи още гостът.

Изпълнителният директор на Софийската стокова борса отбеляза, че рапичното семе и олио изместват консумацията в световен мащаб.

Царевицата

"Основният фактор е производството в САЩ - най-големият производител в света. Там се очаква рекорд - близо 1,3 млрд. тона ще бъдат произведени от царевица. Очаква се цената на царевицата да расте, но този ръст се забавя заради добрата реколта в световен мащаб. Царевицата е основната фуражна култура - не очакваме поскъпване на свинското и телешкото месо", обясни Симов.

Захарта

Според експерта най-голямото поевтиняване е при захарта. 

"Борсите в Лондон и Ню Йорк отчитат понижаване на цената с близо 20% на годишна база. Понижението идва от по-слабата консумация и повишеното предлагане", уточни Симов.

Петролът

Има поевтиняване с близо 15% на петрола в световен мащаб на годишна база. Но конфликтът между Израел и Иран доведе до повишаване на цената, докато сега пазарът отново се успокоява.

Бензинът и дизелът у нас леко ще поскъпнат, след това цените ще се успокоят, прогнозира Симов.

Как ще се отрази еврото на търговията

"Ще започнем да търгуваме с евро, очакваме само положителни ефекти. Ще отпаднат таксите за превалутиране, които всички търговци заплащат на банките. Това ще облекчи бизнеса, търговията. В България не очаквам курсът да засегне местните търговци. Надявам се да имаме по-добро производство, за да се реализира по-добър резултат", подчерта гостът.

По думите му нямаме дефицит на някоя стока, повечето стоки на пазара в България са в достатъчно количества. А за обикновения гражданин борсовите цени са само индикация за тенденциите.

Законът за агрохранителната верига

"Опасения има и са прави колегите от производството, че може да се получи дефицит. По-скоро съм скептик, тъй като пазарът е доста отворен. Очаквам българското производство да се засили много повече. Не трябва да внасяме, а да изнасяме череши и ябълки. Време е българското земеделие да вдигне гребена и да започнем да изнасяме", изтъкна Симов.

Той добави, че огромното желание на продавачите да вдигат цените е нормално и не е нужно то да е обосновано. 

"Само че срещу него на пазара стои купувачът, който гледа да купи евтино. Желанието на продавачите да продават скъпо се убива от възможностите на купувачите. Между участниците на пазара има огромна конкуренция, те никога няма да се съюзят, за да продават на високи цени. Нашите цени са равновесни", заключи Симов.

Водещи

Най-четени