Въвеждат еднодневни трудови договори за земеделски и почасови работници 15.04 | 10:41

Държавата ще продава на работодателите кочани с типови договори, които те ще сключват с надничарите срещу фиксирано заплащане

От iNews.bg

Държавата започва да продава на работодателите кочани с еднодневни трудови договори за сезонни и почасови работници. Системата ще бъде използвана първо за наетите от фермерите земеделски работници, а на по-късен етап и ще станат основа и за ваучерите за почасово наемане на домашни помощници, гледачки на деца и възрастни хора и майстори за дребни ремонти, които планира да въведе вицепремиерът Ивайло Калфин.

В момента текат последни договорки между министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министърът на земеделието и храните Десислава Танева, съобщи "24 часа”.

Новите еднодневни договори ще влязат в употреба от месец май по време на кампанията по брането на черешите, посочват експерти от социалното ведомство. За да влезе системата в сила, ще са нужни промени в Кодекса на труда, които трябва да бъдат представени до края на седмицата.

Работодателите в селското стопанство ще купуват кочаните с трудови договори от държавата. Цената им ще е стойността на данъка и осигуровките, които ще се дължат за земеделския работник. Вероятно всеки договор от кочана ще е за твърда сума, а работодателите ще откъсват толкова квитанции, колкото покриват надницата на работника.

Кочаните с договори всъщност ще представляват система за почасово заплащане в селското стопанство, за която вицепремиерът Калфин спомена още при поемането на Министерството на труда и социалната политика.

Идеята е дневните трудови договори да улеснят фермерите, които в различни етапи от земеделската работа имат нужда от различна по брой и специализация работна ръка. Същевременно с купуването на кочаните аграрните фирми ще станат изрядни към работниците и бюджета. Все още се работи по системата за обратно отчитане на дневните договори, така че да е ясно платените при закупуването на кочана осигуровки за колко хора точно са разпределени.

Социалното министерство започва да прави прогнози за нуждата от работна ръка всяка година, обяви зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев на конференция, организирана от БСК.

До момента има изработени дългосрочни и средносрочни прогнози. От следващата година започва изработването и на краткосрочни. Целта е така държавата да насочва целево парите за преквалификация на безработните, за да могат по-лесно да си намират работа.

Водещи

Най-четени