Гръцката криза отблъсква инвестициите и у нас 27.06 | 18:35
През първото тримесечие на 2011 г. БВП нараства само с 0,5%

Некоординираното преструктуриране на гръцкия дълг може да доведе до значително затягане на отпускането на кредити в Еврозоната.
Ефектът за България ще бъде, че тя ще остане както под повишен стрес в банковия си сектор, така и с намалено търсене за износ.
Допълнителен негативен ефект може да има огромното забавяне във възстановяването на преките чужди инвестиции (ПЧИ). Това се предупреждава в изследване на консултантската компания Ernst & Young, цитирано от БТА.
През първото тримесечие на 2011 г. БВП нараства само с 0,5%, по-малко от средната стойност за 2010 г., поради изключително слабото потребление от домакинствата и публичните компании.
Износът продължава да се увеличава добре с 3-месечен растеж от 4,6%, сочат данните от доклада на консултантите.
За 2011 г. те прогнозират растеж на БВП от 3,2%, а за следващите по-висок - 4,8% (2012 г.) и 5,6% (2013 г.).
Тези добри прогнози отчасти се базират на големия догонващ потенциал на българската икономика и нейните силни резултати от периода преди кризата. Рисковете обаче остават поради несигурността за развитието на ситуацията извън страната.
Имайки предвид ограничения световен апетит за поемане на рискове, малко вероятно е входящите преки чуждестранни инвестиции да се доближат до нивата преди кризата в близко бъдеще. По-нататъшното затягане след евентуалното преструктуриране на гръцкия дълг ще забави възстановяването на инвестиционния поток и на свой ред ще задържи темпа на общото възстановяване.
Водещи
-
Кога за първи път България преминава към лятното часово време?
Ще се върнем отново към астрономическото време на 25-и срещу 26-и октомври.
10.03 | 09:59
-
Над половин милион пътници се очаква да бъдат засегнати от 24-часовата стачка на германските летища
Протестът е обявен от синдиката "Ферди" (Verdi) като част от преговорите за нов колективен...
10.03 | 09:45
-
Костадинов отправи остра критика към Европейския съюз и действията на Европейската комисия
"Вчера румънската ЦИК отказа да допусне Калин Джорджеску до участие в изборите. Европейската...
10.03 | 09:25
-
Имен ден празнуват Галина, Галя, Галена и Галин
Църквата почита Св. мъченици Кодрат и Галина – покровители на вярата в трудни времена
10.03 | 09:15
Най-четени
-
Още един пролетен ден
Максималните температури ще са между плюс 16°C и 20°C, в района на Видин, Сандански и Пловдив...
10.03 | 08:00
-
Костадинов отправи остра критика към Европейския съюз и действията на Европейската комисия
"Вчера румънската ЦИК отказа да допусне Калин Джорджеску до участие в изборите. Европейската...
10.03 | 09:25
-
Имен ден празнуват Галина, Галя, Галена и Галин
Църквата почита Св. мъченици Кодрат и Галина – покровители на вярата в трудни времена
10.03 | 09:15