България отново на дъното на ЕС по БВП на глава от населението 21.06 | 13:51
Люксембург е с БВП на глава от населението в рамките на 283% от средното за ЕС

Статистическата служба на ЕС "Евростат" публикува първоначалните данни за разпределението на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, измерено с индекса на покупателните стандарти, в общността за 2010 година.
България отново се нареди на последното място в ЕС – БВП на глава от населението у нас е 43% от средното за общността. На челните позиции за поредна година е Люксембург. В държавата-джудже БВП на глава от населението е 283% от средното за ЕС. От статистиката обясняват високите резултати на херцогството с големия брой мигранти, които работят, но живеят извън територията на страната.
На второ място през тази година е Холандия (134% от средното за ЕС), следвана от Дания (125%) и Ирландия (125%).
Парадоксално е, но в изпадналата в тежка криза Гърция разпределението на брутния вътрешен продукт на глава от населението е в рамките на 89% от средното за ЕС. Далеч назад остават новите членки Чехия (80%), Словакия (74%), Естония (65%) и Полша (62%).
Северната ни съседка Румъния с малко изпреварва данните за София – 45% от средното за ЕС.
Всъщност според данните на "Евростат" за 2010 година зад България остават единствено официалните кандидатки за членство – Черна гора (40%) и Македония (35%). Пред нас обаче са Хърватия (61%) и Турция (48%), които също са официални кандидати за членство в общността.
Водещи
-
Издирваният черен леопард е забелязан по пътя между Шумен и Разград
Към момента се извършва проверка от компетентните органи, данните от сигнала не се...
27.06 | 10:59
-
Костадин Костадинов: Вчера бях разпитван в парламента от полицаи, пратени от прокуратурата на Пеевски
Лидерът на „Възраждане“ твърди, че е разследван заради публични позиции срещу еврозоната и...
27.06 | 10:45
-
Пожарът в област Атика в Гърция продължава да бушува вече втори ден
Разследване за палежи
27.06 | 10:30
-
Иран категорично отрече готовността си да възобнови ядрените преговори със САЩ
Провалени преговори заради конфликта
27.06 | 10:14
Най-четени
-
Лидерите на ЕС одобриха приемането на България в еврозоната
На 4 юни официално страната ни получи положителна оценка от ЕЦБ и от ЕК
27.06 | 00:31
-
Жежък ден, но надвечер започва да вали, ще има и гръмотевични бури
Максимални температури - между 35° и 40°, малко по-ниски в североизточните райони и по...
27.06 | 08:00
-
Най-важното, което трябва да проверите, ако ви предстои продажба на имущество или кола
Ако установят такива задължения, те не могат да изповядат сделката преди плащането на дълга
27.06 | 09:15