ДКЕВР решава дали да махне спорна такса при ползването на парно 07.11 | 11:12
"Сградна инсталация" плащат всички в блока независимо дали ползват радиаторите си, или не

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се очаква да излезе със становище дали плащаната от абонатите на топлофикациите такса "сградна инсталация" трябва да отпадне. Спорната такса вече стигна до Европейската комисия, след като Сдружението за правна помощ на потребителите в Пловдив сезира Брюксел за нежеланието на "EVN – Топлофикация" да се съобрази с правото на абонатите да не плащат, ако вече са се отказали от парно.
Таксата се заплаща от абонатите на всички топлофикационни дружества в страната, където се използва топломер, а не се плаща на кубатура.
Според председателя на регулатора Светла Тодорова проблемът идва от това, че европейската директива от юли, която разпорежда забрана на тази такса, е отразена коректно в Закона за енергетиката, но не и в Закона за защита на потребителите.
Тодорова обясни, че двата закона трябва да бъдат уеднаквени, тъй като се създава противоречие и енергийните дружества не са наясно по кой от тях трябва да действат.
Вероятно ДКЕВР ще предложи законови промени за уеднаквяване на двата закона. Практиката е българските закони да са съобразени с европейското право.
Водещи
-
Светлин Тачев: От това как ще въведем еврото зависи ще се разместят ли политическите пластове
"Колкото повече издържи правителството, толкова повече ще задържи слизането на Радев на...
21.06 | 18:00
-
Скандални хубавици нахлуват в новия сезон на Биг Брадър
Сред тях е и Даниела Рупецова, станала известна в любовното риалити "Ергенът"
21.06 | 17:40
-
Почитатели на мистиката и изкуството се събират в с.Татул
Фестивалът "Нощта на Орфей" се провежда за 17-и път край Момчилград
21.06 | 17:20
-
От президента имат основание да се страхуват омръзналите политически лица и мутрите
Румен Редев не може да бъде лесно контролиран или дискредитиран, подчерта Соня Момчилова
21.06 | 17:00
Най-четени
-
Захариева: Надявам се да не сме на прага на Трета световна война, но рискът е голям
Тя заяви, че Европа отдавна е трябвало да увеличи военните си способности
21.06 | 12:00
-
ЕК: България не е изпълнила критериите за инфлацията през април 2025 година
Причината е повишаването на някои администрирани цени и данъци - такива, които се определят...
21.06 | 16:00