Да има механизъм за излизане от еврозоната, препоръчва Сорос 15.08 | 12:08

Финансистът посочва три незабавни неща, от които се нуждае ЕС и еврозоната

От Елена Коцева

За да излезе от тежкото си състояние и да преодолее финансовата криза, eврозоната трябва да направи три неща, които са ключови: Да увеличи основния капитал на частните банки, да пусне единни облигации и да разработи механизъм за излизане на страната от финансовия съюз.

Това препоръчва известният финансист Джордж Сорос в авторска статия, публикувана от Financial Times, цитирана от ИТАР-ТАСС.

По мнението на Сорос настоящите финансови трудности в eврозоната на първо място се дължат на високата задлъжнялост на банките. И до този момент обаче проблемът с увеличаване на капитала на банките в Европейския съюз не е решен, а без това не може да се намери изход от създалата се ситуация, посочва Сорос.

За стабилизация на макроикономическото положение в зоната на еврото трябва да се пристъпи към решение за единни облигации. Фактът на появяването им зависи от позицията на Германия, която до този момент се обявява против. Според финансиста обаче съществуват модели на емисии и контрол над такива ценни книжа, които могат да удовлетворят исканията на Берлин.

Другото важно условие според Сорос, е Еврозоната изключително бързо да разработи механизъм за излизане на страна от общността.

Финансовите пазари не намаляват натиска върху eврозоната и няма да дадат на нейните лидери време да мислят, предупреждава Джордж Сорос. В такива условия според него ръководителите на Европейския съюз следва възможно най-бързо на намерят формула за това кризата да не се разпростре.

iNews припомня, че в последните няколко дни Джордж Сорос активизира медийните си изяви.

В интервю от вчера той посочи, че Гърция и Португалия трябва да напуснат веднага еврозоната. 

"По гръцкия проблем действията бяха толкова неправилни, че най-доброто, което може да се направи сега, може да е поетапно излизане от ЕС и еврозоната", казва Сорос пред Der Spiegel. Той препоръчва и Португалия да направи същото. Според него ЕС и еврото могат да оцелеят след това.

Освен това също вчера президентът на Световната банка Робърт Зелик предупреди, че световната икономика е навлязла в нова, още по-опасна фаза и страните от еврозоната ще трябва да реагират бързо.

Въпреки че паниката на пазарите беше предизвикана от понижението на рейтинга на американския дълг от агенция Standard & Poor's, Зелик определя европейската дългова криза като по-обезпокоителна в непосредствен план.

Със затъването на Гърция и Португалия в огромен дълг и надвисналата над други страни заплаха от дългова криза, без възможност за девалвация, "предизвикателствата, пред които е изправена еврозоната, могат да се окажат по-големи", изтъква президентът на Световната банка. 

Водещи

Най-четени