Двойно повече банкери в САЩ не са взели бонуси през 2011 година 06.06 | 17:41

Сравнението е правено на база 2010 година

От Ивайло Ачев

Броят на инвестиционните банкери на Уолстрийт, които не са получили бонуси през миналата година, се е удвоил, показва проучване на консултантите от Option Group, цитирано от Bloomberg.

През 2011 година процентът на банкери, които не са взели премии, е 14 на сто. За сравнение през 2010 година процентът е бил 6 на сто.

Липсата на бонуси обаче не е толкова стряскаща, тъй като основните заплати на Уолстрийт са се увеличили спрямо 2008 година, когато беше пикът на кризата в САЩ.

"Хората сега не се оплакват толкова, колкото биха се оплаквали, ако беше да речем 2007 година. Повечето служители станаха по-гъвкави в разходите си, а и сега не може да става и дума да напуснеш и веднага да си избираш измежду поне две изгодни оферти за работа, както беше преди 5-6 години", коментира Майкъл Карп, мениджър на Option Group.

След кризата от 2008 година в САЩ се възприе по-друг подход на изплащане на компенсации. Сега обезщетенията се дават обикновено под формата на акции или активи, които могат да се осребрят чак след определен период време. 80% от обема на компенсациите се дават под тази форма на инвестиционни банкери, които взимат по договор обезщетение от 3 млн. долара и повече.

Водещи