Дянков и Найденов правят анализ на пазара на зърно 26.07 | 15:18

Земеделският министър не бил казвал, че хлябът няма да поскъпне

От Ралица Стоянова

Премиерът Бойко Борисов е възложил на земеделския министър Мирослав Найденов и на вицепремиера Симеон Дянков да направят анализ на ситуацията на пазара на зърно. Това съобщи самият Найденов при откриване на празника "Златна праскова" в село Гавраилово.

Министрите ще направят анализ на цената на хляба по цялата верига и утре (27 юли) ще докладват на премиера, информират от МЗХ.

Цената на тока формира едва 5-6 на сто от себестойността на хляба и не може да повлияе значително върху крайната стойност. Факторът за повишаване на хляба е цената на пшеницата и опасенията са, че има основания за покачване заради поскъпването на световните борси, обясни Найденов.

Министърът заяви, че на Консултативния съвет по зърното на 5 юни всички участници са заявили, че няма основания за поскъпване на хляба, а това не е било негов коментар. "Това обаче беше преди да започне прибирането на новата реколта, а оттогава ситуацията се промени и затова във вторник отново ще свикам Консултативния съвет", каза земеделският министър.

В момента имаме рекордни цени на световните борси. Ние произвеждаме едва 1 на сто от световния добив на пшеница и не можем да сме фактор на този пазар, за да можем да влияем върху цените. През последните два дни има спад с 15 евро на борсите, но все още пазарът очаква реколтите в Русия и Казахстан, за да се успокои, обясни министърът.

На въпрос дали България смята да намали ДДС за хляба, както Румъния, Найденов отговори, че ние не може да гледаме Румъния. Той добави, че в Румъния ДДС е повишен от 19 на 24 на сто, докато в България трайно е 20 на сто. Ние не вдигаме данъка, а същевременно подпомагаме земеделските производители повече от Румъния, добави той.

Найденов заяви, че реколтата от царевица в страната е застрашена, ако в близките дни не завали дъжд. Царевицата е основен компонент на фуражите и затова се очаква увеличение

Преди около седмица е приключило изплащането на субсидиите на говедовъдите, които са в размер на 10 млн. лв. и са извънредни, а на овцевъдите ще бъдат дадени още 5 млн. лв. Извънредните средства са, за да могат животновъдите да понесат по-леко поскъпването на царевицата и фуража, каза още министърът.

Найденов заяви, че се обмисля да се поиска от Европейската комисия субсидиите за глава добитък да бъдат изплатени по-рано. "Те трябва да бъдат изплатени до 1 декември, но ще поискаме това да се случи още през октомври. В момента парите са налични, но по регламента плащанията трябва да бъдат извършени на 1 декември”, каза министърът.

Водещи

Най-четени