Електронното банкиране - до 3 пъти по-евтино, отколкото в банка 13.05 | 10:30
То поевтинява, а физическото обслужване на клинти в банкови офиси поскъпва

До три пъти по-евтино може да ви струва превода на пари при електронно банкиране вместо във филиал на институцията, пише"Монитор". Но България е единствената държава от Европейския съюз, в която делът на хората, които използват онлайн банкиране, не се увеличава, въпреки инвестициите на банкерите в новите технологии.
Изводът, че онлайн банкирането става по-евтино, докато физическото обслужване на клиенти в офисите на банки поскъпва, може да се направи и от данните, публикувани на сайта на БНБ. Институцията публикува информация за средния размер на таксите, събирани от финансовите институции.
Анализът на данните показва, че чрез нивата на таксите банките опитват да стимулират клиентите си все повече да избират да управляват парите си онлайн, което излиза средно наполовина по-евтино от обслужването в офис. Но процентът на използващи онлайн банкиране не се увеличава и е около 5% от населението по данни на Евростат. Освен това той е и най-нисък за Европейския съюз. Според Световната банка в България има около 50 банкови офиса на 100 000 души население, което е двойно повече, отколкото е средното за ЕС. Данните са на фона на растящия брой българи, които използват телефони и компютри и имат достъп до интернет.
Освен онлайн банкиране на десктоп всички водещи банки имат и мобилно - чрез приложение за мобилен телефон, което покрива почти всички функции, които могат да се извършват и на компютър. Но с популярността на услугите, расте и рискът за потребителите, които ползват електронно банкиране.
Хакерските атаки към потребители, използващи електронно банкиране през мобилни устройства, са нараснали трикратно в световен мащаб. Със 300% за 2018 г. са се увеличили атаките с вируси към потребители, които използват електронно банкиране през смартфон, според доклада за финансовите киберзаплахи на "Касперски". У нас има по 3-4 случая седмично, които получава ГДБОП като опити да бъдат отклонени средства през електронното банкиране на родни потребители.
По подразбиране банките не таксуват прехвърлянето на пари между сметки и депозити на един и същ клиент. Вътрешнобанковите преводи са по-евтини от междубанковите, като има известна отстъпка при използването на електронно банкиране. Същевременно има тенденция за по-високи цени за откриването на разплащателна сметка в офис. То е поскъпнало с 5 стотинки за една година. Но ако се издава дебитна карта, услугата поевтинява. Банките рекламират пакети, които рекламират пакети, които включват предимно услуги, които са безплатни - онлайн банкиране, 3D защита на картата и SMS известяване при получаване на заплата. Също така онлайн банкирането е безплатно, но към него могат да се натрупат такси. Така например ако се забрави паролата, преиздаването й струва няколко лева в зависимост от банката.
Водещи
-
Времето през май: От 2 до 33 градуса
В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата
30.04 | 21:00
-
След размяната на реплики между Борисов и Радев: МО призна - има проблем с 1 от системите на F-16
Командирът на ВВС Николай Русев обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен
30.04 | 20:15
Най-четени
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от властта в града под тепетата
Това заяви лидерът на ГЕРБ
30.04 | 15:10