Започва най-мащабната програма за саниране у нас 26.07 | 12:52
243 обществени сгради ще бъдат ремонтирани с 47 млн. евро по фонд "Козлодуй"

Отпускат 47 млн. евро за санирането на 243 обществени сгради в страната. Средствата са осигурени по фонд "Козлодуй”. "Това е най-мащабната програма за енергийна ефективност в историята на България”, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на церемонията по подписването на договорите.
Те бяха подписани между кметовете на София, Бургас, Пловдив и Стара Загора и директора на дирекция "Ядрена безопасност” в ЕБВР Винс Новак.
Ремонтирани ще бъдат 99 детски градини и ясли, 63 учебни заведения, 16 административни сгради, 10 спортни и културни зали, 52 здравни заведения. 98 са одобрените обществени сгради от 64 общини на стойност 15 млн. евро. От тях 51 са детски градини и ясли, 21 училища, 12 спортни и културни зали, 13 здравни заведения. 70 са одобрените държавни сгради на стойност около 15 млн. евро.
26 са одобрените проекти в София.
Очакваната икономия на енергия след ремонтните дейности е между 50 и 70%, обясни Добрев.
Ще бъде обновено и уличното осветление с енергийно ефективно в Габрово, Кърджали, Варна, Дупница, Стара Загора, Севлиево, Бургас, Горна Оряховица, София, Чепеларе, Добрич. За тази цел ще бъдат отпуснати около 10 млн. евро. Очакваната икономия на енергия е 45,6%. Добрев направи уговорка, че в София осветлението ще бъде подменено частично.
Процедурата по избор на изпълнител на проектите ще започне най-късно до края на септември. Очаква се ремонтните дейности да стартират през март догодина, съобщи Добрев.
"С подписването на тези договори мечтани от общините пари ще бъдат влети в техните бюджет”,, заяви премиерът Бойко Борисов, който също присъства на церемонията. Кметовете, които подписват договорите, са разбрали, че да чакаш пари от държавата е грешка, обясни премиерът и даде за пример разликата между Бургас и Варна.
Борисов заяви, че мерките за енергийна ефективност икономистват около 30% от разходите за енергия. От 5000 мегавата икономията е 1500 мегавата, което е един и половина ядрени реактора. "Защо да даваме 20 млрд. за реактори”, реторично попита Борисов.
"Плащаме миналото с огромни пари”, заяви премиерът, визирайки договорите за "Мини Марица Изток 3”, в които, по думите му, държавата има само задължения. "Начинът да се измъкнем от тази хватка е енергийната ефективност”, смята Борисов.
"Подписването на тези договори е голяма стъпка по пътя на енергийната ефективност, но все пак малка стъпка спрямо нуждите на страната”, заяви Винс Новак.
Водещи
-
Радостин Василев: „Възмутени сме от случилото се. Мисля, че е по-добре парламентът да почива и да не се събираме тук
По-рано депутати от "Възраждане" и от ПП-ДБ влязоха в спор заради темата за изучаването на...
29.05 | 11:45
-
Алгафари: Доган се крие, не се появява, онзи ореол го няма
По думите му е въпрос на време „кои ще се престрашат по-първо“ да преминат от отцепниците на...
29.05 | 11:15
-
Обявиха най-успешните бизнес лидери в България за 2025
29.05 | 10:59
-
САЩ ще започнат да анулират визите на китайски студенти 2
Китайското посолство във Вашингтон засега не е отговорило на запитванията на Ройтерс за...
29.05 | 10:44
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Властите обещават - до няколко седмици BG-ALERT трябва да функционира изцяло
Затова се преминават тези обучения, за да могат да знаят съответните институции кога и при...
29.05 | 08:58
-
Плевнелиев: Българите стават по-бедни заради "Боташ"
Росен Плевнелиев бе категоричен, че всяка европейска държава, която е приела еврото, се е...
29.05 | 10:15
-
2 месеца след смъртта на Сияна – старт на делото, обвиняемият е внесъл обжалване
Бащата на Сияна - Николай Попов, който откакто загуби дъщеря си, поведе битка за справедливост...
29.05 | 09:12