Икономиката ни продължава да буксува и тази година 05.02 | 12:35

Българската икономика на практика не расте, отчитат от ЦИР

От Ралица Стоянова

Буксуването на българската икономика вероятно ще продължи и през 2013 г. Това показват последните месечни данни на Центъра за икономическо развитие (ЦИР).

Очакванията  за по-добра втора половина на 2012 г. не са се осъществили. Въпреки съвсем слабите различия в данните между тримесечията на миналата година, най-добро от трите, за които към момента има информация, е второто.

През третото тримесечие растежът на БВП на годишна база се забави до 0,9% (от 1% за второто) по неизгладените данни и се задържа на 0,5% по изгладените. Забавяне от 0,3% на 0,1% е отбелязано и в растежа на тримесечна база, коментират експертите. За растежите на добавената стойност през третото тримесечие те отбелязват, че и трите са положителни, за разлика от това, че през първото тримесечие и трите бяха отрицателни, а за второто – отрицателен беше този на годишна база по изгладените данни.

Неблагоприятен знак е обаче свиването на растежа на брутната добавена стойност (БДС) на тримесечна база от 0,6% през второто на едва 0,1% за третото. Това показва, че българската икономика на практика не расте.

Данните за динамиката на производителността на труда в икономиката ни, налични до третото тримесечие на 2012 г., показват, че растежът ѝ остава колеблив – при намаляване на темповете през третото тримесечие, в сравнение с тези за второто. Въпреки че все пак производителността продължи да расте и през 2012 г., очевидно най-благоприятния период за по-бързото й подобряване е 2010-2011 г.

Тримесечните данни по наблюдението на работната сила продължават да показват високи нива на безработните и увеличение на броя им на годишна база във всички групи, с изключение единствено на групата на навършилите 45-54 години.

От ЦИР очакват, че за четвъртото тримесечие ще бъде регистрирана тримесечна безработица над 12%. Толкова ще бъде безработицата за 2012 г. като цяло, а също и за 2013 г.

През 2012 г. не настъпи сериозна промяна в бизнес средата у нас, отчитат експертите. В проучването на Heritage Foundation и в. Wall Street Journal за свобода на икономиките, представено в началото на 2013 г., България отбелязва слабо подобрение по отношение на икономическата свобода. Страната получава по-високи от средните оценки за света (59,6), но изостава спрямо тези за Европа (66,6).

Предимствата на България са свързани с ниския бюджетен дефицит (сред най-ниските в региона); отворения пазар, който стимулира търговията и инвестициите; усилията за съживяване на процеса на приватизация.

Основните проблеми продължават да се свързват с широко разпространената корупция, както и неефективната и податлива на политически натиск правосъдна система.

И през 2012 г. въпреки полаганите усилия на различни равнища, корупцията остава широко разпространена в България. За това говорят данните от различни национални и международни проучвания и анализи. Водещи изследователи изтъкват, че независимо от добрите макроикономически показатели на страната, проблемът с корупцията и не достатъчно реформираната съдебна система са сериозна пречка за чуждестранните инвеститори.

В областта на социалната и здравната политика през 2012 година не беше отбелязан съществен прогрес, констатират експертите.  За следващия управленски екип ще останат за решаване значими и неотложни проблеми в социалната област, заявяват от ЦИР.

България продължава да изостава по отношение на иновационната политика. 

Водещи

Най-четени