В дългосрочен план България иска да въведе еврото като валута. Това заяви в интервю за германския вестник Die Zeit вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той уточни обаче, че за тази цел наскоро сключеният фискален пакт трябва да позакрепне и че е необходимо да има много тежки наказания за страните, които не спазват правилата, пише Econ.bg.
"България не приема исканото от някои големи европейски държави хармонизиране на данъците. Ние се нуждаем от ниския плосък данък, за да наваксаме, при това той ни е необходим за следващите десет-петнадесет години", обяснява Дянков.
Според вицепремиера България трябва да премине на прогресивно облагане на доходите след няколко години. Плоският данък, въведен през 2006 г., бил верният ход тогава и не трябвало да се променя по време на криза. Беше отхвърлена възможността приходите на най-богатите да бъдат облагани на 75%.
На въпроса защо правителството е "натиснало спирачката" в началото на кризата, въпреки че България е била в сравнително добро финансово състояние, Дянков отговаря: "За да се откроим сред останалата част от региона. За да покажем, че сме различни." Вицепремиерът припомня последиците от финансовата криза през 1997 г. и пояснява: "Разбрахме, че онзи, който известно време живее безгрижно и разточително, все някога трябва да си плати за това. България си научи урока."
Дянков не за първи път заявява резервите си към влизането на България в еврозоната. Според него в момента не е добър момент да се присъединим към европейското икономическо простраство заради финансовата нестабилност там.