Йотингер: Одобряваме "Южен поток" 17.06 | 12:20
Между ЕС и Русия има взаимна зависимост в областта на газа, смята комисарят

Службата по енергетика към Европейската комисия одобрява проекта "Южен поток". Това е завил във Виена еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, цитиран от New Europe.
По думите му в момента се водят преговори, за да се гарантира, че проектът отговаря както на европейското законодателство, така и на законодателството в областта на обществените поръчки, околната среда и защитата на конкуренцията.
Според Йотингер между Русия и ЕС има "взаимна зависимост" в областта природния газ. Еврокомисарят изрази също така нуждата от деверсификация на източниците на газ, както и необходимостта на от нови маршрути
По план газопроводът трябва да доставя природен газ от Русия през Черно море до България. От нашата страна синьото гориво ще отива до Гърция, Италия и Австрия. "Южен поток" е един от алтернативните газопроводи, който не преминава през Украйна.
Йотингер отбеляза също така, че до 5 години се очаква Азербайджан също да произвежда синьо гориво, което вероятно ще отвори Южния газов коридор.
Припомняме, че вчера (16 юни) еврокомисарят по енергетика заяви, че ако бъдат отстранени несъответствията на "Южен поток" с европейското законодателство, ЕК ще даде своето "да". В края на миналата седмица пък председателят на Комисията Жозе Барозу също коментира, че Брюксел не е против газопровода, въпреки че той не е приоритет. Според португалеца "Южен поток" не представлява диверсификация на източниците на газ.
Водещи
-
Евакуация и опасно замърсяване на въздуха край Плевен
Има и хора с малки деца, които няма къде да отидат
24.09 | 15:30
-
Закопчаха заподозрения за убийството на екопътека „Невястата“
42-годишният мъж, издирван за нападението, е заловен в хижа над Чепеларе
24.09 | 15:20
-
4 лв. за синя зона и 2 лв. за зелена зона в София
Столичната община предлага увеличаване на цените
24.09 | 15:00
-
Опит за нарушаване на GPS сигнала на испанската военна министърка над Калининград
Машината е летяла към към авиобаза Шяуляй в северната част на Литва
24.09 | 14:45
Най-четени
-
Заради ареста на Коцев: Евродепутати поискаха спиране на плащанията по ПВУ за България
Политически контекст и последствия
24.09 | 09:59
-
Левон Хампарцумян: Дългосрочното натрупване на бюджетни дефицити накрая води до катастрофа
„Не може заплатите в бюджетния сектор да бъдат 10% от БВП. Не може пенсиите да са нараснали с...
24.09 | 10:27
-
Делегация, водена от вицепремиера Атанас Зафиров, беше приета от премиера на Република Армения Никол Пашинян
Министър-председателят изрази надежда, че в резултат на посещението на г-н Зафиров ще се...
24.09 | 11:59
-
Българи масово изкупуват имоти край Кавала
По-младото поколение гърци обаче има по-прагматичен подход към ситуацията – за тях масовото...
24.09 | 10:45