Какво загуби България от замяната на брейди облигациите? 28.01 | 13:30
Сделката значително намалява дълговото бреме на страната, смятат авторите на идеята. Икономисти обаче твърдят, че сме загубили милиарди

Една от първите задачи на финансовото министерство в правителството на НДСВ беше да замени част от брейди облигациите от външния дълг в глобални облигации.
Преди гласуването в Народното събрание идеолозите на сделката обещаха значително смекчаване на дълговото бреме на страната. Обсъждането предизвика ожесточени дискусии.
Според експертите от "Индъстри уоч" замените на дълга не са намалили плащанията по дълга, а частичната трансформация от долари в евро е направена при изключително висока цена на долара спрямо еврото. По-късно обаче щатската валута поевтиня значително, в резултат на което България претърпя значителни загуби от сделката.
Милен Велчев, бивш финансов министър от кабинета "Сакскобургготски" смята, че сделката е била успешна за България, тъй като е намалила външните задължения на страната. Не така смята обаче Муравей Радев, финансов министър в правителството на Иван Костов.
"За нас беше пределно ясно, че загуба ще има. Още повече, че почти една година преди това самият наследник на г-н Сакскобурготски - Кирил Сакскобурготски, дойде при мен конфиденциално и ми предложи подобна сделка по външния дълг. Когато анализирахме, установихме, че е много опасна за България и най-вероятно ще доведе до сериозни загуби. Поради което я отказахме", коментира Радев по БТВ.
По думите му загубите са около 2 млрд. долара, а не 1 млрд. лева, както от "Индъстри уоч" обявиха.
Красимир Катев, който е зам.-министър на финансите и дясна ръка на Милен Велчев през 2002 година, смята, че е абсурдно да се говори за загуба от замяната на дълга. По думите му става въпрос за "политическа манипулация и провокация".
Според доклада на "Индъстри уоч" и обяснението на финансовия министър Симеон Дянков обаче, основната цел на сделката е била да измести сериозни плащания от 2004 година за периода 2013 - 2015 година.
Водещи
-
Климатолог: Няма да срутят незаконните строежи! Зад тях се крият алчност и много пари
Искали да правят държава с голямо Д, но ние сме с малко, смята Симеон Матев
08.10 | 21:00
-
Ексдепутат катастрофира тежко на АМ "Тракия"
Димитър Найденов от "Демократична България" оцеля по чудо
08.10 | 20:30
-
Вижте всички решения на Министерския съвет от днес
Правителството осигури по 3000 лв. допълнителна помощ на семействата, пострадали от...
08.10 | 20:15
Най-четени
-
"Да работим като германците": От ПП-ДБ внесоха законопроект за отпадане на почивните понеделници
Това заяви депутатът Йордан Иванов
08.10 | 16:45
-
ППС: Не тръгвайте към планините! 2
Планинските спасители отново напомнят на туристите да следят актуалната прогноза за времето,...
08.10 | 11:30
-
Две условия за пускане на парното в София
08.10 | 18:15
-
Белобрадова: Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме!
Вчера тя натовари чували с отпадъци в личния си автомобил, за да ги извози до място, където...
08.10 | 14:20