МФ с нов успешен аукцион на държавни ценни книжа 09.08 | 15:34
Три пъти по-голямо е било търсенето от предлагането, допълват от министерството
Министерството на финансите извърши успешен аукцион за продажба на дългосрочни левови държавни ценни книжа (ДЦК) с оригинален матуритет от 10 години и 6 месеца.
Обемът на емисията е 50 млн. лв., а среднопретеглената доходност е 5,31%. Това е най-ниската й стойност, постигана на проведените пет аукциона за продажба от тази емисия от пускането ѝ в обращение на 19 януари 2011 година, коментират от ведомството.
След последното преотваряне на емисията общият ѝ реализиран обем в обращение достига 202,9 млн. лв., което категорично затвърждава бенчмарковия статут на облигацията и увеличава ликвидността на вторичен пазар в дългосрочния сегмент на дълговата крива.
Регистрираната доходност е по-ниска от последния публикуван за България хармонизиран дългосрочен лихвен процент за месец юни 2011 г., който е 5,39%. За Полша този показател е 5,88%, за Унгария е 7,22%, за Румъния е 7,09%, а за Латвия – 5,87%.
На проведения вчера (8 август) аукцион беше отчетен висок инвеститорски интерес. Общият номинал на заявените поръчки достигна 134,8 млн. лв., което предопределя превишение на търсенето над предлагането от 2,7 пъти.
Позитивен е резултатът от анализа на инвеститорската база, който сочи, че освен банките, които са придобили около 36.2% от общия заявен и одобрен номинал, засилен интерес се наблюдава и от институционалните инвеститори - пенсионни фондове (46,6%) и застрахователни дружества (5,3%) и от инвестиционни посредници (12%).
Водещи
-
Какво следва, ако Румен Радев и Илияна Йотова подадат оставки
И докато гадаем за последното, ето какво казва Конституцията:
19.01 | 12:45
-
Как да преминем през „Синия понеделник“?
Излизайте на светло – Дори 15-20 минути дневна светлина могат да подобрят настроението...
19.01 | 12:30
-
В сряда Радев подава оставка и обявява служебното правителство?
Именно оттам той щял официално да обяви решението си да напусне президентската институция и да...
19.01 | 12:15
-
Кои европейци работят най-често в чужбина?
В Нидерландия и Франция делът на международния трудов стаж също е над средното ниво за единния...
19.01 | 11:30
Най-четени
-
Оставате без работа? Вижте обезщетенията, които можете да получите и при какви условия
Важно уточнение: Ако сте напуснали по ваше желание, обезщетението може да се ограничи до...
19.01 | 09:45
-
„Евро“, „безобразие“, „протест“: кои са думите на 2025 година
Какво показва медийният анализ
19.01 | 10:30
-
Фелдшел е бил нападнат от пациент по време на дежурство във Филиала за спешна медицинска помощ в Полски Тръмбеш
От съюза настояват за осигуряване на индивидуални паник бутони за всеки медик на терен.
19.01 | 10:45
-
Добрич е в грипна епидемия
Учениците преминават към онлайн обучение, а контролът в болниците се затяга. Варна обяви вече...
19.01 | 09:15