Мавродиев: Иво Прокопиев е в истерия 07.10 | 16:16

Причината – практикуваният от него олигархичен модел да назначава свои хора във властта вече не работи

От Кремена Бедерева

Бизнесменът Иво Прокопиев е в истерия, защото обичайно практикуваният от него олигархичен модел да назначава свои хора във властта, чрез които да се облагодетелства, вече не работи.

Това заяви в интервю за BPost.bg председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев. Той съобщи още, че чрез своите протежета – Симеон Дянков и Трайчо Трайков, бизнесменът е успял да напълни всички ключови институции във финансовия сектор със свои хора.

Мавродиев коментира пред изданието днешното интервю на бизнесмена Иво Прокопиев пред Нова телевизия, където Прокопиев нападна Мавродиев, че "прави някаква лична позиция".

Прокопиев имаше предвид сигнала на КНФ в прокуратурата за продажбата на държавните дялове в EVN. Той е срещу бившите министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков, както и срещу фирмата "Булброкерс", контролирана от бизнесмена Иво Прокопиев, която е била консултант по сделката.

"Аз мисля, че всичко по сигнала ми за EVN вече е ясно. Многократно съм го коментирал пред различни медии. Всъщност нашата теза е ясна, а оттук нататък тези негови тези и неща, които говори, за да се оправдае, мисля, че може да ги сподели пред правораздавателните органи", обяснява Мавродиев отправените нападки от страна на Прокопиев. 

Стоян Мавродиев заявява за пореден път пред изданието, че държавата е ощетена с 87 млн. лв. от продажбата на остатъчните дялове на EVN и "това е материализирано в съответния официален сигнал до прокуратурата, под който аз съм се подписал."

Мавродиев е категоричен: "Не само стоя зад тази теза, но и нося отговорността пред закона. Прокуратурата е органът, който ще прецени дали има престъпление и дали има привлечени лица като обвиняеми, или не. Доколкото си спомням, говорителят на главния прокурор заяви миналата седмица, че вече има образувана проверка и се работи по случая. Оттук нататък какво ще се случва по този казус не е в правомощията на Комисията за финансов надзор."

Според Мавродиев Прокопиев си търси защитна теза зад твърдението, че "проблемите му" са започнали след публикации в седмичника му "Капитал". "Прави го доста неумело и доста неиздържано. Това са проекции единствено на неговите манипулативни тези, т.е. зад тях няма съдържание. В крайна сметка е важно върховенството на закона и е важно всяка институция да си върши работата по най-добрия начин, спазвайки законите и правилата. Ако се чувства засегнат от това, че една институция работи и си върши работата - това вече е философски проблем", обяснява Мавродиев.

По думите му Прокопиев се е опитвал да манипулира, че едва ли не цялата комисия е срещу Мавродиев, че трима души са застанали срещу решенията му и т.н.

"Според мен в случая има е по-тежко престъпление, но прокуратурата отново ще прецени дали това е така, или не. Когото вие участвате в едно заседание, гласувате "за", подписвате протоколи и след това твърдите пред медиите, че това не е така - мисля, че казусът е абсолютно ясен. Става въпрос конкретно за двама души в КФН - Борислав Богоев и Николай Попов", смята Мавродиев.

"Впрочем е добре да се спомене, че Николай Попов е бивш служител на Иво Прокопиев - бил е директор в негови фирми. Очевидно връзката между двамата ми заместници и бизнесмена е много топла. Те са хората, които тепърва трябва да обясняват по какъв начин техните кандидатури навремето са били сложени на масата, както и какви са им отношенията с Прокопиев", уточнява Стоян Мавродиев.

По думите му в случая с Николай Попов връзката е директна и очевидна. Той е бил директор на банката му в Македония и е работил в "Алфа финанс холдинг", което доказва, че е бил активиран в съответния момент, за да разказва лъжи в медиите.

"Защото срещу тези лъжи има автентични документи и точно затова вече се водят наказателни дела срещу Богоев и Попов. Причината за лъжите им е ясна – зависимостта им от Иво Прокопиев, активизирането им от него и изтеклите им мандати. Този на Борислав Богоев приключи още през юли и тепърва Народното събрание трябва да избере заместник на КФН. Има нещо важно, което се пропуска - Иво Прокопиев беше подал две оферти негови сгради да бъдат наети от нас", обяснява Мавродиев.

Запитан за кои сгради става въпрос, Мавродиев отговаря, че трябва да провери, "но имаше две негови оферти. Но тъй като не отговаряха на условията, а имаше и по-добри предложения, исканията му бяха отхвърлени. Ето още една лична причина г-н Прокопиев да разпространява лъжите за мен."

На въпрос кои други хора на Иво Прокопиев, освен Симеон Дянков и Трайчо Трайков, са били внедрени във властта от предишното управление, Стоян Мавродиев съобщава, че през Дянков и Трайков бяха направени множество назначения на ключови позиции в български институции. Десетки, да не кажа стотици, са кадрите, които вероятно са свързани с Иво Прокопиев, внедрени от неговите протежета-министри.

"Доротея Пандова например, беше най-довереният съветник на Симеон Дянков в Министерски съвет. Тя беше назначена за председател на борда на Банката за развитие, представител на България в Европейската инвестиционна банка и пр. Тя също е работила във фирмите му, назначи я и зам.-председател на Съюза на издателите. Беше публична тайна в предишното правителство, че същата тази дама водеше кадри на Прокопиев, отново на "ръчичка" при Симеон Дянков, които той назначаваше на ключови позиции- в Българска фондова борса, Централния депозитар и Банката за развитие. Всички ключови институции във финансовия сектор бяха напълнени с протежета на бизнесмена", категоричен е Мавродиев. 

"Всичките му твърдения са фалшиви и лъжливи. Първо е важно да се каже, че няма как аз да бъде зависим, защото имам 6-годишен мандат, от който са останали още 3. Нашата институция, по закон и по европейски регулации е независима, така че на мен не ми трябват нови господари, за да си върша работата. Вижда се също така, че нито ГЕРБ, нито управляващите, подкрепят тази негова теза.

Това е един човек, който очевидно е в истерия, защото обичайно практикуваният от него олигархичен модел - да назначава хора, чрез които да се облагодетелства, явно не може да работи", заключава Мавродиев.

Водещи

Най-четени