Над 22 млн. лв. в сектора на отпадъците са блокирани като гаранции 09.09 | 19:12

Преди започване на дейност, фирмите трябва да дадат банкова гаранция по 25 хил. лв.

От Елица Елефтерова

Действащият Закон за управление на отпадъците /ЗУО/ е пример за регулация, отблъскваща инвеститорите и затрудняваща дейността на стопанските субекти, се посочва в позиция на Българската асоциация по рециклиране /БАР/ по повод навършването на една година от влезлите в сила законодателни промени в сектора.

Преди започване на дейност, фирмите трябва да представят банкова гаранция по 25 000 лева пред всяка регионална екоинспекция на територията, на която ще осъществяват дейност, както и по 5 000 лева за всяка площадка, съобщава БТА.

Така към момента над 22 млн. лева са блокирани в банките под формата на банкови гаранции в сектора, посочват от БАР. Банковите гаранции и административните тежести са довели до намаляване на площадките за предаване на черни и цветни метали.  

 

Площадките, които отговарят на законовите изисквания към момента са 889, при 2372 към януари 2012 г., допълват от БАР. Голяма част от закритите площадки са в "сивия" сектор, а по-малкият им брой е предпоставка отпадъците да се изхвърлят на нерегламентирани сметища.

Представителите му твърдят още, че законовите рестрикции са станали причина за  намаляване на оборота на компаниите с 30-40% спрямо 2011 г., както и за освобождаването от работа на над 10 000 души.

От бранша искат промени в ЗУО и намаляване на банковите  гаранции до 10 хил. лева. Преди месец от МОСВ заявиха готовност  да организират публична дискусия за предстоящите промени в  законодателството.

Водещи

Най-четени