Намаляват фирмите, бавещи заплати 11.04 | 10:20
Рядко забавянето е повече от 2-3 месеца

Все по-малко фирми бавят заплатите на своите служители. Общата сума на просрочените задължения вече е с 30% по-малка, отчитат от Инспекцията по труда.
"За 2013 г. сме установили забавени заплати за 36 млн. лв., докато година преди това те са били 52 млн. лв.", заяви Румяна Михайлова, шеф на Главната инспекция по труда.
Намаляват и предприятията, в които подобни нарушения биват установени. През миналата година те са 974 на фона на 1320 през 2012 г. Положителната тенденция продължава и в началото на тази година.
Най-много забавени заплати са установени във фирми от търговията, ресторантьорството, сухопътния транспорт и строителството, информира вестник "Стандарт".
Забавените заплати пък възлизат на 16 млн. лв., докато през първото тримесечие на 2013 г. те са били 29 млн. лв. Една от причините за положителната тенденция е ускореното връщане на ДДС на фирмите и бързото разплащане по обществени поръчки от правителството на Пламен Орешарски.
Това е развързало разплащанията по веригата от доставчици. Положително влияние е оказало и икономическото оживление през втората половина на 2013 г. Засилените проверки на трудовите инспектори също са допринесли за по-бързо разплащане с работниците. След намесата им през 2013 г. са преведени 53 млн. лв. стари заплати. Все още обаче се дължат трудови възнаграждения за 98 млн. лв., натрупани от минали години.
ГИТ отчита и скъсяване на срока на просрочие. "Рядко забавянето е повече от 2-3 месеца", заяви Румяна Михайлова.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29