Настояват за равни субсидии за фермерите с европейските още от 2014 г. 30.06 | 16:18
Противопоставянето на стари и нови страни-членки ни прави неконкурентоспособни
![Настояват за равни субсидии за фермерите с европейските още от 2014 г.](http://inews.bg/pictures/199827_1004.jpg)
Да се изравнят субсидиите на нашите фермери с тези на другите страни-членки от началото на 2014 г., а не от 2016 г., предлагат от Икономическия и социален съвет (ИСС) при представянето на становище във връзка с бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.
В момента фермерите у нас получават редуцирани субсидии в размер на 50% от годишния финансов пакет на страната. Достигането на пълен размер на националните тавани още през 2014 г. ще е знак за равнопоставеното им положение на общия европейски пазар, коментира проф. Лалко Дулевски при представянето на становище във връзка с бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.
Друго предложение на ИСС е, когато се определят субсидиите, да отпаднат референтните прагове. При нас референтната рамка е определена на база 2002 г., когато сме имали свито селско стопанство, обясни Дулевски.
Така българските производители са поставени в ситуация на нелоялна конкуренция и конкурентоспособност. Добър пример, който илюстрира това, са Гърция и Малта. Те които получават по 800 евро субсидия за земеделска площ, а България - 82 евро. Отделно достъпът до тези средства е твърде ограничен.
Не можем да бъдем третирани неравнопоставено при положение, че ние имаме крещяща нужда от подкрепа на селското стопанство, каза още проф. Дулевски във връзка с бъдещето на Общата селскостопанска политика.
Делът на разходите за Общата селскостопанска политика (ОСП) е три четвърти от дела на разходите на ЕС, а през 2013 г. ще бъде в размер под 0,45% от БВП на ЕС.
През 1975 г. този дял е бил 75% от общия БВП на ЕС, през 1985 г. е намален до 39.3%. Така на практика с приемането на 12-те нови членки в ЕС размерът на подкрепата за всеки стопанин е значително намалена.
В същото време средните селскостопански доходи в старите страни-членки са с 50% по-ниски, отколкото тези на другите икономически отрасли, а розходите за електричество, торове и др. през последните 15 г. са нараснали значително.
Предложението на ИСС е да се акцентира върху много по-справедливо разпределение на средствата между първи (директните плащания и пазарната подкрепа на земеделските производители) и втори стълб (политиката на развитие на селските райони) по ОСП. Средствата по първи стълб са лесно усвояеми и оказват моментално влияние на производителя и неговата конкурентноспоспобност.
В старите страни-членки 87% от средствата са в направление първи стълб, а у нас и при новите страни-членки като цяло процентът е 56 на сто. 44% от средствата при новите страни-членки отиват за втори стълб, докато при старите процентът е около 13 на сто.
Водещи
-
Регулатори в България: Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
12.02 | 12:15
-
Голяма авария спира топлоподаването в девет квартала в столицата
ж.к. „Христо Смирненски”, ж.к. „Гео Милев”, ж.к. „Яворов”, кв. „Подуене-център”, кв. „Редута”,...
12.02 | 11:30
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
Най-четени
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45