Не се очаква лихвите да паднат драстично 03.01 | 14:34
Спестяванията ни ще продължат да се увеличават

Високите лихвени проценти по депозити и влогове, които банките прилагаха през последните няколко години, остават в миналото. Въпреки това драстично намаление на лихвите по депозити едва ли ще се наблюдава през първите месеци на новата годинa. Това сочи анализ на "УниКредит Булбанк".
По-скоро ще има плавно понижение до нормалните лихвени нива преди кризата.
Очакването спестяванията на населението да продължат и да нарастват и през 2013 г. най-вероятно ще се реализират, макар и с по-бавни темпове в сравнение с изминалата година.
До известна степен отражение може да окаже и въвеждането на данъка върху дохода от лихви от срочни депозити и влогове, но този данък едва ли ще доведе до сериозна загуба на интерес от страна на гражданите и домакинствата, тъй като те си остават най-сигурното и сравнително доходоносно средство за спестяване.
Въпреки ръста в спестяванията на населениетов в България трудно можем да кажем, че българинът е повишил жизнения си стандарт. Средностатистическото домакинство в България не разполага с големи депозити. Статистиката го доказва – около 75% от депозитите на българите са за суми до 1000 лева. Същевременно по данни на БНБ броят на физическите лица с депозити по над 1 млн. лева е едва 625.
От началото на 2012 г. спестяванията на населението са нараснали с близо 2,5 млрд. лв., което е ръст от 8% за изминалите 10 месеца на 2012 г. и 12,7% спрямо същия период на 2011.
Темпът на нарастване на депозитната база бележеше увеличение до края на юли 2012 г., когато само за един месец домакинствата спестиха в банки 412 млн. лв., след което наблюдаваме едно плавно забавяне (за сравнение през октомври спестените средства са едва 87 млн. лв.).
Страхът от кризата, несигурното бъдеще и вероятност от загуба на доходите карат хората да бъдат по предпазливи и консервативни по отношение на потреблението. Спестените средства от отложеното потребление се насочват в различни банкови депозити на атрактивни лихви.
Водещи
-
Делян Добрев: "Браво" на ПП - за пореден път сложиха прът в колелото на развитието на държавата!
Благодарение на тях изоставени казарми, рушащи се сгради с отпаднала необходимост, пустеещи...
06.08 | 20:59
-
Съдът наложи "домаше арест" на изверга, убил брутално безобидно куче в Тетевенско
За подобно престъпление предвижданото наказание е лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба...
06.08 | 20:30
-
Проклятие на богинята Бастет погубило Людмила Живкова и Тодор Славков
Смъртта на Малък Тошко може да е кармично преплетена с тази на неговата майка, която загина на...
06.08 | 20:14
Най-четени
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59