Парите за втора пенсия стават държавни – реакции и критики 21.10 | 12:33

Според експерти стъпката нарушава конституцията, по думите на премиера мярката е необходима

От Миглена Ивановa

В сряда правителството реши към Националния осигурителен институт да има нов фонд, в който да влязат парите от личните партиди за пенсия в частните фондове, внасяни от категорийните работници.

Реакцията на специализираните дружества в пенсионния сектор не закъсня: „Прехвърлянето на активите на професионалните пенсионни фондове (ППФ) към Националния осигурителен институт (НОИ) поставя под въпрос съществуването на капиталовия пазар у нас“, предупредиха от Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) и Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД).

Според тези асоциации решението ще доведе до масови разпродажби на фондовата борса и ликвидиране на позиции там. Това пък би унищожило доверието в пазара.

Посочва се, че предвидената мярка е равносилна на национализация на активи, „за каквато не съществуват нито конституционни, нито други юридически или социално-икономически основания“.

Премиерът обаче защити пенсионната реформа. В ефира на БНТ Бойко Борисов коментира, че за първи път се правят радикални промени, а системата предстои да бъде балансирана.

За частните пенсионни фондове Борисов коментира: „От 2000 година се трупат пари. Те не са на тези частни пенсионни фондове, които сега казват, че някои ги национализират, това са парите на хората“.

„С огромни режийни разходи на тези фондове. Какво става? 2006, 2008, 2009 преди да дойдем ние, тези частни пенсионни фондове трябва да си поемат и да си плащат пенсиите на т.нар. категорийни работници. Това са работниците, като миньори, летци - с най-тежките условия на труд. Но като дойде годината за плащане, те все не са готови. Докога ще отлагат?“.

Водещи