Парламентът дебатира за 5% вноска от приходите на ЕСО и "Булгартрансгаз" 26.05 | 11:42

Обсъждат спешни промени в Закона за енергетиката заради спада в цените на тока

От iNews.bg

Парламентът разглежда предложението за въвеждане на вноска от 5% от приходите на Електроенергийния системен оператор и дружеството "Булгартрансгаз" за Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Според вносителите от ГЕРБ вноската има за цел да се разшири приходната база на Фонда с оглед либерализацията на енергийния пазар, предаде БНР.

Според мотивите към предложението в последната година се наблюдава намаляване на цената на свободния пазар на електроенергия, което налага по-високи разходи за фонда с цел покриване на разликите между пазарната и преференциалните цени и цените по дългосрочните договори, особено на тези с "ТЕЦ Марица Изток".

Дружествата са в добро финансово състояние и това няма да окаже съществено влияние върху финансовите им резултати, смята депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната комисия Делян Добрев. Той обясни, че с въвеждането на вноската от 5% върху две от дружествата, които до момента нямаха такова задължение, ще се генерират допълнително около 30 млн. лв. 17 млн. лв. оттези постъпления ще дойдат от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), а 13 млн. лв. - от "Булгартрансгаз".

"Това са дружества, които в последните години, особено последната, генерират значителни печалби, дружества, които са в завидно финансово състояние. Вноската от 5% няма да се отрази върху размера на техните инвестиции в модернизация и развитие на мрежата%, убеден е Добрев.

От групата на БСП в парламента обаче са категорично против тази вноска. Депутата от левицата и енергиен експерт Таско Ерменков определи това като "поредната заблуда" на управляващите.

"Още веднъж се сбъдват нашите предупреждения от преди една година, че този начин на управление няма да има достатъчно устойчивост, че събирането на едни пари от предприятия в енергетиката и то предимно държавни, за разплащане с други предприятия в енергетиката и то само частни, не може да донесе стабилност в системата. Ако ще слагаме 5% върху преноса, ще трябва да сложим и 5% върху разпределението, че тук става въпрос за ЕСО и става въпрос за "Булгартрансгаз". И тогава ще стане ясно, че сме тръгнали срещу тези дружества, че за пореден път се отнасяме с държавната собственост като с брашнен чувал", предупреди Ерменков.

Депутатът от Гражданския съвет в Реформаторския блок Мартин Димитров пък е на противоположното мнение, според него реформата в енергетиката е с положителен заряд и промяната е благоприятна.

"Реформата в енергетиката стартира и дава своите първи положителни резултати. Всяка добра идея и всяка добра реформа може да бъде компрометирана. Добрите резултати, които виждаме засега, няма да означават нищо, ако бъдат направени сериозни грешки от тук нататък. Например, виждам и чувам, че се възроди идеята за Седми блок на "Козлодуй". При спадналия износ на ток и намаленото потребление, виждам, че има хора, които не са спрели с идеята за "Белене" нито за момент", коментира народният представител от десницата.

 

 

Водещи

Най-четени