Положителна тенденция в икономиката на България виждат от БАН 21.05 | 20:25
Очакванията на учените са за добър растеж през следващите две години

Икономически растеж от 1,3% прогнозират експертите от Института за икономически изследвания на БАН. Прогнозата е направена в доклада "Икономическо развитие и политика в България: Очаквания и оценки", който е качен на сайта на БАН.
Тенденцията в растежа на България обаче е възходяща - учените очакват през следващата година ръстът на БВП на страната да достигне до 2,7%, а през 2014 година - до 4,2%. Основните фактори за тези прогнози са инвестициите, по-умереният растеж на потреблението, както и степента на усвояване на средствата от европейските фондове и програми. Тогава се очаква и нивото на безработицата да започне да намалява.
Икономическият растеж в България през годините на икономическия бум (по-специално 2006-2008 г.) беше базиран преди всичко на неустойчиво високо нарастване на обема на инвестициите, се казва в доклада. Големи дялове от тези инвестиции бяха насочвани в строителство (предимно жилищно) или в сферата на услугите – операции с недвижими имоти, търговия и т.н. Това са инвестиции, които като цяло не могат да дадат съществено отражение върху дългосрочния икономически растеж. Рязкото намаляване на инвестициите от такъв тип автоматично води до негативни ефекти по отношение на икономическия растеж, но и дава индикации, че трябва да бъде преразгледан моделът на растежа, коментират експертите в доклада.
Надеждите, че износът може да дърпа нашата икономика, не бива да са твърде големи, казват анализаторите. Причината - структурата на износа остава типична за развиваща се икономика с преобладаващ дял на ниско и среднотехнологични продукти и услуги – суровините и материалите (особено метали), т.е. продукция с ниска степен на преработка и съответно с нисък дял на добавена стойност. Такъв тип структура не може в дългосрочен план да генерира устойчив икономически растеж тъй като е силно зависима от промените в цените, които по принцип са силно променливи.
Д-р Виктор Йоцов, един от екипа изготвил доклада, припомни, че външната среда в последните три години не е добра. Става въпрос за големия проблем с дълга, който не е решен в редица страни като Гърция, където положението е драматично, коментира Йоцов пред БТА. По думите му сериозно е положението и в Испания, Унгария, Ирландия.
Съдейки по финансовите пазари и по успокояването на лихвите, можем да заключим, че нещата сякаш са се успокоили, но да не забравяме, че това става на базата на невиждани по мащабите си интервенции на ЕЦБ, с които тя осигури ликвидност на пазарите, каза Йоцов.
Водещи
-
Високи температури и риск от градушки
24.07 | 08:00
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
Най-четени
-
Високи температури и риск от градушки
24.07 | 08:00
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10