Правителството очаква ръст между 3.6% и 4.4% до 2014 година 13.04 | 15:07

На днешното заседание беше одобрена и Конвергентната програма на страната, залагаща на плавно излизане от кризата

От Деляна Петкова

По време на днешното си заседание правителството одобри бюджетната прогноза за периода 2012-2014 г., разходните тавани по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити (без по общини) и актуализация на Стратегията за управление на държавния дълг, съобщават от пресцентъра на МС.

Фискалната рамка предвижда постигане в средносрочен план на балансирана бюджетна позиция при следните нива по години: дефицит от 1,5% от БВП за 2012 г.; 1% от БВП за 2013 г.; 0,5% от БВП за 2014 г.

Предвижда се планираното свиване на бюджетния дефицит в периода да се постигне при запазване на данъчните ставки при преките данъци, плавно повишаване на някои акцизни ставки с оглед достигане на минималните за Общността в договорените срокове и повишаване на събираемостта.

По отношение размера на консолидираните разходи, правителството си поставя за цел ограничаване на преразпределителната си роля на ниво до 40% от БВП, като в него се включват и вноската в общия бюджет на ЕС, разходите за сметка на помощта от ЕС и съответното национално съфинансиране.

В рамките на прогнозния период се очаква българската икономика да отбелязва умерени темпове на растеж в рамките на 3,6% до 4,4 на сто.

 

Конвергентната рамка за периода 2011-2014 година залага на плавно възстановяване

По време на заседанието министрите одобриха и Конвергентната програма за периода 2011-2014 г. Програмата е част от процеса на многостранно фискално наблюдение в Европейския съюз.

Конвергентната програма е синхронизирана с бюджетния цикъл на следващия тригодишен период (2012-2014 г.) в съответствие с приложението на т. нар. Европейски семестър – новият инструмент за предварителна координация на икономическите политики.

Документът е съобразен и с Националната програма за реформи в периода 2011-2015 г. и националните приоритети на икономическата политика в изпълнение на стратегията "Европа 2020”, а също и с препоръките в Интегрираните насоки и със заключенията в Годишния преглед на растежа.

Основните предположения, върху които е изградена прогнозата за икономическото развитие на България за периода 2011-2014 г., са за плавно подобряване на външната среда и възстановяване на икономическия растеж на основните търговски партньори на страната, както и повишаване на вътрешното потребление.

Документът предвижда придържане към консервативна и дисциплинирана фискална политика, осигуряване на дългосрочна устойчивост на публичните финанси, ефективно насочване на публичните разходи към ускоряващи икономическия растеж дейности, политика на доходите в подкрепа на конкурентоспособността на икономиката.

 

Водещи

Най-четени