Предлагат регламентация на почасовото заплащане 07.04 | 10:56

Почасовият труд и заплащането на извършена работа на час ще съдействат и за изчистване на сивия сектор

От Деляна Петкова

Въвеждане на почасово заплащане в България предлага депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Идеята за почасовата работа се върти доста отдавна, коментира в ефира на bTV Стоянова. Тя уточни, че я предлага сега, заради фокуса в последно време върху дебатите за увеличаването на минималната работна заплата.

 Според Стоянова, всяко движение на заплата трябва да е основано на здрава икономическа логика, а именно производителността на труда в отделните браншове. Силовото налагане на минимална работна заплата за всички би навредило на някои бизнеси, особено в ситуация на възстановяване от кризата, заключи депутатът от ГЕРБ.

"Един административен натиск върху минималната работна заплата ще доведе до отрицателни последици. Ако държавата задължи работодателят да вдигне минималната заплата, той ще трябва да вдигне и другите заплати в компанията. А въпросът е има ли той толкова пари, за да го направи", смята още Менда Стоянова.

В бюджетната сфера са малко хората, които работят на минимална работна заплата, така че евентуалното й повишение едва ли ще се отрази сериозно. Тя обясни, че ведомствата имат възможност да наемат допълнително хора за различни допълнителни задачи на минимална работна заплата, като обикновето това са пенсионери и подобно заплащане тях ги устройва.

Почасовата работа е форма на гъвкава организация на труда, която отсъства от българското законодателство. Законодателят у нас е регламентирал два начина на полагане на труда – по трудов договор на пълен работен ден или допълнителен трудов договор на половин работен ден. Има я и системата на гражданските договори, като точно тя се прилага и от работодатели, и от работници за изпълнението на определени задачи, за определен период от време, обясни Менда Стоянова.

Системата на гражданските договори обаче има друг смисъл. С граждански договори се регламентира предметът на свършената работа, а не времето и мястото. Не би трябвало при сключване на граждански договори да се определят работно място и конкретно работно време. Така че почасовата работа е алтернатива и възможност на двете системи – на трудовите договори и на гражданските договори, поясни председателят на бюджетната комисия в Народното събрание.

Има различни начини работодателят да удостовери времето, в което работникът или служителят е извършвал работата и на базата на каква часова ставка му е заплатено. Понеже обаче почасовата работа не е законодателно регламентирана много хора работят в "сивия" сектор, въпреки че биха искали да работят легално и да си внасят необходимите осигуровки.

Предстои разговор на Менда Стоянова със социалния министър Тотю Младенов, за да се формира работна група, която да разработи детайлите. Ще се търси и съдействието на работодателските организации.

Ако сегашната минимална работна заплата се запази и се въведе минимална ставка за почасово заплащане, то тя ще бъде 1,50, сочат изчисленията.

Водещи

Най-четени