Приоритет за бизнеса през 2012 е промяна в бизнес климата у нас 06.01 | 20:34

Бизнес организациите поискаха електронно правителство и реформи

От Ивелина Георгиева

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която влизат всички основни бизнес организации у нас, се обедини днес (6 януари) около няколко приоритета, които ще бъдат водещи през 2012 година в работата им с държавата.

Основният приоритет, около който са се обединили всички представители на АОБР, е необходимостта от промяна в бизнес средата у нас.

Точната индикация за състоянието на бизнес средата в България е загубата на работни места и продължаващият спад на местни и чуждестранни инвестиции, заяви председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

По думите му 2012 г. ще бъде тревожна година поради нестихващата икономическа криза, промените в законодателната система и дълговата криза в Европа.

Представителите на бизнеса се обединиха около позицията, че трябва да бъдат изпълнени препоръките на Европейския съюз за реформи в образованието, социалноосигурителните системи, здравеопазването, либерализация на трудовото законодателство, пазара на труда и заетостта в страната.

"Категорично подкрепихме като основен приоритет необходимостта да се повдигнат въпросите по ефективността на публичните разходи", заяви Божидар Данев. Той допълни, че в Народното събрание няма нито един въпрос, повдигнат от депутатите за ефективността на публичните разходи.

Според Теодор Дечев, председател на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), е съществен въпросът за банковия сектор у нас. След последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество стана ясно, че въпросът за лихвената политика на банките подлежи на дискусия, допълни Дечев.

"Не мисля, че има предприятие в България, на което да му харесват лихвите тук", коментира председателят на ССИ. Той подчерта, че представителите на бизнеса са се обединили около становището, че трябва да бъде осигурен достъп до финансиране на предприятията. Този достъп да е с основен акцент върху малките и средни предприятия, защото те са гръбнакът на икономиката и създават заетостта както у нас, така и в Европа.

Лихвената политика ще е един от основните акценти, които бизнесът ще обсъжда с държавата през 2012 г. Държавата трябва да се намеси с пазарни средства, за да предизвика намаляване на лихвите в търговските банки, смята Теодор Дечев. По думите му държавата разполага с пазарни инструменти и може да предизвика лавинообразен спад на лихвения процент в страната.

Друг основен приоритет е промяната в контрола на европейските проекти, тъй като философията на контрола е концентрирана върху входящия контрол и така се създава тапа, която води до неусвояемост на средствата.

"През тази тапа минават само тези, които са угодни "Богу", а именно на началника на господин Дянков", коментира Теодор Дечев.

От съществена важност за бизнеса е въвеждането на електронното правителство, което се явява и една от най-съществените мерки за промяна на бизнес средата у нас.

До момента по отношение на електронното правителство има само общи приказки, посочи Божидар Данев. Досега не е показан никакъв бизнес план за него, нито пък кога ще влезе в сила, поясни още той.

В България има около 35 електронни услуги, а в страни като Финландия, Холандия и Естония те са между 700 и 900, коментира председателят на БСК.

Той уточни, че България е единствената страна в Европа, в която не се знае колко фирми са в несъстоятелност.

От АОБР поясниха, че на 16 януари им предстои среща, на която се очаква да се направят промени в устава на Асоциацията с оглед икономическата ситуация в страната.

Водещи

Най-четени