Русия сменя рублите с алтъни? 10.04 | 18:56
Съществуват планове валутата алтън да се превърне в основно разменно средство и в Казахстан и Беларус

Планове предвиждат от 2025 г. на територията на Русия, Казахстан и Беларус да бъде въведена единна валута, която ще се нарича "алтън". Подобно на еврото тя ще се превърне в в основно разплащателно средство за жителите, на държавите, влизащи в т.нар. "евразийски" съюз.
По непотвърдена информация на руския "Московский Комсомолец" названието на новото разплащателно средство вече е било одобрено от ръководствата и на трите държави, пише "Стандарт"
Дотогава към митническия съюз, който засега само неформално е наричан "евразийски", може да се присъединят още Киргизстан, Таджикистан и Армения.
Наднационалната Евразийска централна банка пък ще се намира в южната столица на Казахстан – Алмати. Първоначално тя е ще под формата по-скоро на консултативен съвет от шефовете на централните банки на държавите.
Алтънът трябва да бъде въведен не по-късно от 2025 г. Първоначално той ще бъде безналична валута, а до няколко години късно ще бъде пуснат и в обръщение паралелно с националните валути. След още няколко пък се очаква да остане единствено разплащателно средство на териториите на съответните държави.
Въвеждането на икономически санкции срещу Русия заради анексията на Крим обаче може да ускори този процес до следващите 3 до 5 години, коментират от "Московский Комсомолец". С течение на времето е възможно Евразийският икономически съюз да се еволюира и до политическо и военно обединение като своеобразен отговор на Европейския съюз и НАТО.
През май 2014 г. президентите на Русия, Казахстан и Беларус ще подпишат договор за създаването на Евразийски икономически съюз през 2015 г. В проекта му обаче още няма окончателен вариант за Евразийската централна банка и единната валута, тъй като беларуският президент Александър Лукашенко изразява сдържаност по текстовете.
*Алтън е името староруска монета, равняваща се на три копейки. Цар Петър І я отменя заедно с другите съществуващи валутни единици и въвежда рублата и копейката.
Водещи
-
Ако има искане, България ще даде въздушен коридор на руския президент, за да стигне до Будапеща
Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Георг Георгиев, казани по време на...
20.10 | 18:00
-
18,6% ръст на минималните тарифи искат таксметровите организации
Промяната ще бъде гласувана в четвъртък
20.10 | 17:45
-
Металдетекторни рамки на входа на моловете предлагат от СДВР
Директорът на СДВР Любомир Николов допълни, че ще продължи полицейското присъствие пред...
20.10 | 17:30
-
Врачка казала на Светлана Василева, че има открадната сестра
Блондинката вярва на астроложките, които ѝ предрекли както провалите, така и това, че 2026 ще...
20.10 | 17:15
Най-четени
-
15-годишно момче почина, след като беше намушкано в столичен мол
Часове по-късно предполагаемият извършител е бил задържан
20.10 | 09:00
-
Двама задържани за номушканото момче в мол в София
15-годишният тийнейджър почина в болница
20.10 | 11:16
-
И днес българският държавен глава беше с цивилен автомобил
Продължава визитата на унгарския президент у нас
20.10 | 12:59
-
Заради гонка с 260 км/ч: Загина невинен шофьор
Това обявиха от Сдружение "Ангели на пътя"
20.10 | 15:15