Само икономическата активност ще даде работа на младите 15.07 | 18:49
Безработицата сред младите хора е достигнала 23.3% през 2010 г.

358 хил. работни места са загубени в България след най-високото равнище на заетост през 2008 г. досега.
Безработицата е достигнала до 10,2% през 2010 г. и в средносрочен план не се очаква заетостта да се възстанови на нивото си отпреди кризата.
От една страна намалява достъпът до заетост на възрастните - за никой не е тайна, че хора, загубили работата си след 45 г., по-трудно си намират нова. От друга страна се увеличава броят на неработещите младежи.
Безработицата сред хората на възраст между 15 до 24 г. е достигнала 23,3% през 2010 г.
Тези статистики са един от аргументите за препоръките на ЕК от 7 юни относно Националната програма за реформи и Конвергентната ни програма. Освен предсказуемост на бюджетното планиране, ЕК тогава ни препоръча да се формира средносрочна стратегия за борба с бедността и поощряване на социалното включване. Акцент е поставен и върху необходимостта от модернизация на системата за насърчаване на заетостта.
Препоръките на ЕК бяха обсъдени днес по време на дискусия, организирана от Председателството на ЕК в България и Икономическия и социален съвет (ИСС).
Как да се намери балансът и къде да е акцентът в борбата с безработицата – при младите или при възрастните, попита Лалко Дулевски, председателят на ИСС.
Според него кризата е "изчистила" нискоквалицифицираните работни места. Болшинството от загубилите работата си са почти без квалификация и слабообразовани.
900 хил. души са останали извън пазара на труда през 2010 г. Именно заради това приоритет в реформите трябва да бъде нарастването на икономическата активност, производителността на труда и доходите.
Увеличаване на пенсионната възраст ще намали незначително натиска върху пенсионната система, смята Дулевски, като той очаква през 2025 г. се очаква нова вълна от натиск върху системата, сочат изследвания на ИСС.
Препоръките на ЕК са насочени към предлагането. Същевременно намалява вътрешното търсене, което би могло да генерира заетост, особено в секторите услуги, селско стопанство, туризъм и транспорт, предупредиха от ИСС.
Той разкритикува факта, че в препоръките на ЕК не се споменава здравната реформа, тъй като за последните 10 години разходите в сектора са се увеличили повече от два пъти, а проблемите са се задълбочили.
Според директора на Института за пазарна икономика Светла Костадинова фокусът на реформите трябва да падне върху заетостта, бедността и икономическата активност. Пенсионната реформа няма да доведе до устойчивост на публичните разходи.
Водещи
-
ВКС образува дело по жалба на ДПС-ДПС
Вече два пъти съдът отказа да се занимава с казуса
15.04 | 18:20
-
НАП: Има много данъчни измами със строителни материали, коли и торове
Приходната агенция отговори защо разширява броя на стоките с висок фискален риск
15.04 | 18:00
-
"Непокорна България" вече е регистрирана в Патентното ведомство
За това съобщи Корнелия Нинова
15.04 | 17:45
-
Къде ще има камери за средна скорост и колко ще са те?
15.04 | 17:30
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30