Силни региони = силна държава 08.07 | 13:16
Преодоляването на различията подобрява живота на хората и бута икономиката напред

Неравенството между бедни и богати е не само между отделните държави, но се наблюдава и много често в границите на самата държава. Това е така, защото много от богатствата и услугите са концентрирани в големите градове, се казва в нов доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Данните на организацията показват, че 10% от регионите в държавите, които членуват в ОИСР, произвеждат 40% от националния брутен вътрешен продукт. Но ако държавите обърнат внимание на всички региони, това може да донесе успех в развитието на цялата икономика и на местните власти.
От ОИСР дават за пример проблемите с безработицата. В някои региони на Испания например броят на безработните е шест пъти по-висок спрямо останалите, подобна e ситуацията и в други членове на организацията – Словакия Италия и Белгия, например. Съответно има и големи разлики в получаваните доходи на домакинствата.
Над половината от населението на държавите в ОИСР живеят в големите градове. Висок е процентът на градското население в Холандия, Белгия или Великобритания.
В същото време обаче се наблюдава и изнасяне от големите градове към селските региони и това е валидно за Южна Корея, Унгария и САЩ. От ОИСР коментират, че предизвикателството пред правителствата сега е да активизират икономиката в тези региони за да могат да предоставят същите услуги – работа, образование и здравеопазване.
По време на финансовата криза повече работни места бяха закрити в селата, отколкото в градовете. Но някои региони бяха засегнати по-тежко от други. В САЩ например са изгубени 7,5 млн. работни места спрямо нивата на заетост от 2007 година. 1 млн. от тях – само в щата Калифорния.
Освен работните места за жителите в селските региони е важен и достъпът до медицински грижи, разбира се. Тук нещата също не са еднакви – в САЩ и Русия например в някои части от страната се падат само по двама лекари на хиляда души. В други делът е 8 лекари на хиляда души население. В повечето държави от ОИСР основно лекарските кабинети се намират в големите градове, което е в противоречие с друг статистически факт – голяма част от възрастното население, което се нуждае най-много от медицински грижи, живее в отдалечени или селски региони.
Тези насоки на размишление дават от ОИСР и допълват, че изравняването на големите различия могат да подобрят живота на хората, а в същото време да избутат развитието на икономиката на страната напред.
Водещи
-
Столичната община прие бюджета за 2025 година
Одобриха допълнителни 300 лева за всеки служител в градския транспорт
29.05 | 20:30
-
Спират ел. тротинетките в Русе
Кметът има срок от 8 дни да предприеме необходимите действия
29.05 | 20:15
-
Царя: В България няма да се случи нищо трагично след приемането на еврото
Симеон Сакскобургготски отбеляза, че е видял с очите си приемането на еврото в страни като...
29.05 | 20:01
-
Линда Петкова си замина за родната Канада
Това се случи, след като двамата с Киро отпразнуваха сребърна сватба
29.05 | 19:45
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Най-сетне! Българският F-16 е летял в първия си полет у нас
В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината
29.05 | 13:30
-
Ще се повишат ли цените на имотите у нас след приемане на еврото
Той посочи още, че цените на имотите се определят на базата на тяхното търсене и предлагане. ...
29.05 | 12:45