Миграцията в ОИСР намалява заради слабото търсене на работници 13.07 | 11:30

Легалната трудова миграция ще помогне за по-добро използване на образованите хора, заявиха от организацията

От iNews.bg

През 2009 година миграционните потоци в държавите, членуващи в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) намалява. Това е свързано основно с по-слабото търсене на работници, показа доклад на организацията.

Според документа миграцията в страни от ОИСР намалява с около 7 на сто или общо 4.3 млн. души. През 2008 година мигрантите в страни от организацията са били 4.5 млн. души. Прогнозите са през 2010 година тенденцията за спад да се запази.

Най-значителен спад през 2009 година е отбелязан в азиатските държави и Европа (особено Чехия, Ирландия, Италия, Испания и Швейцария). На Стария континент движението на работна сила между държавите от ЕС намалява с 22%.

За сравнение желаещите да намерят нов дом за постоянно в САЩ, Канада или Австралия се увеличават, макар и слабо през 2009 година. Търсещите временна работа в тези страни обаче също намалява – със 17 на сто, заради по-слабото предлагане.

Но дори и като се вземе предвид кризата, миграционните потоци в страните от ОИСР намаляват по-слабо от очакването. Това може би е свързано и с демографските тенденции, особено в Европа. Там застаряващото население и намаляването на раждаемостта са причина за търсене на работници – високообразовани или не.

Хуманитарните мигранти запазват своя брой, независимо от кризата.

Прогнозите на ОИСР са, че след като бъде преодоляна кризата, миграцията ще се възстанови. "Причината са глобализацията и застаряващото население", коментира Анхел Гурия, който е генерален секретар на организацията.

По тази причина и препоръките са насочени към създаването на възможности за легална имиграция, като по-добре ще бъдат използвани уменията на високообразованите мигранти.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е основана през 1961 година. В нея членуват 34 държави. Сред тях са повече държави от ЕС, както и САЩ, Турция, Швейцария, Норвегия, Япония, Израел, Нова Зеландия, Мексико и Канада.

Водещи

Най-четени