Синоптици: Да се разшири периметърът за борба с градушките 21.08 | 12:15
През зимата голяма част от локаторите не работят поради липса на средства

Периметърът на защита от градушките трябва да се разшири и да обхване Югоизтона и Югозападна България, заяви Петър Янков, управител на частен метеорологически офис.
Според него Агенцията за борба с градушките използва много малка част от капацитета на локаторите само за лятото. През зимата те не работят поради липса на средства.
Още на 25 юни тази година от ведомството обявиха, че разширяването на защитените земи ще струва около 12 млн. лв. Парите ще стигнат за покриването на нови 6 млн. дка в районите на Хасково, Любимец и Ямбол.
При борбата с унищожителната градушка, нанесла сериозни щети в столицата в началото на юли, е станало ясно, че в целия ЕС няма технолгоия, която да защитава градовете от ледени късове. Българската агенция за борба с градушките обаче е бе сред малкото институции, която предупреди за за опасния облак, коментира Янков.
У нас системата за противоградова защита функционира от 1968 г. към Министерството на земеделието. Тя предпазва територия в размер на 17 млн. дка в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен. Въпросните райони са силно градобитни и се равняват на близо 50% от субсидираните от ЕС 38 млн. декара земи у нас.
Дейността на Агенцията се осъществява чрез наблюдение на атмосферните процеси с доплерови радари и провеждане на активни въздействия. До момента са изстреляни малко над 13 000 противоградови ракети. За целия активен сезон на 2013 г. са изстреляни 5100, а за сезон 2012 - 2 800.
Водещи
-
Времето през май: От 2 до 33 градуса
В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата
30.04 | 21:00
-
След размяната на реплики между Борисов и Радев: МО призна - има проблем с 1 от системите на F-16
Командирът на ВВС Николай Русев обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен
30.04 | 20:15
Най-четени
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от властта в града под тепетата
Това заяви лидерът на ГЕРБ
30.04 | 15:10