Финансовата ни стабилност увеличила безработицата 21.02 | 17:09

За момента финансовата ситуация в България е стабилна. Политическият смут обаче може да засегне енергийните инвеститори

От Ралица Стоянова

За момента финансовата ситуация в България е стабилна. Страната трябва бързо да състави служебно правителство и да реши датата за предсрочни избори, казва политологът от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов пред Bloomberg.

"Моите притеснения са дали ще има ясно мнозинство в следващия парламент", заяви Смилов.

Строгите мерки за поддържане на финансовата стабилност допринесоха за увеличаване на безработицата и фалити на малки фирми, казва политологът от Галъп Първан Симеонов.

БВП на страната се увеличи с 0,5% през последното тримесечие на 2012 г. в сравнение със същия период на миналата година, припомня Bloomberg. В същото време безработицата расте до 11,9% през януари, което е най-големият ръст от април 2005 г. насам.

Политическият смут може да засегне енергийните инвеститори, особено производителите на ВЕИ, пише в. Financial Times. От там припомнят, че преди да си тръгне, Борисов обеща цената на тока да падне с 8%, ако по-скъпата възобновяема електроенергия се замени с по-евтината.

Такава стъпка би била още един удар за производителите на ток от ВЕИ.

Паническо разпродаване на акции на борсата не е рационално при положение, че България е фискално стабилна в сравнение с подобните на нея страни, смята Барбара Нестор, експерт в лондонската Commerzbank.

Държавният дълг на страната е вторият най-нисък в ЕС след този на Естония - е 18,7% в края на миналата година. Средното му ниво за страните членки е 85,1%.

 

Водещи

Най-четени