Цв. Василев: Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ АД до крах 10.12 | 16:05
Това се правило в услуга на частни интереси, твърди банкерът
"Корпоративна търговска банка" АД е жертва на една позорна кампания, организирана от политико-икономическия кръг на ДПС. Целта на кампанията беше да доведе банката до изкуствена несъстоятелност, за да се придобият активите й на атрактивни цени, както и да се стопят няколко дълга. Това казва Цветан Василев пред немския вестник "Ханделсблат” в материал, публикуван в печатната версия на изданието на 9 декември 2014 г.
Според Василев това се случва благодарение на политици и ключови фигури от българската прокуратура, които обслужват частни интереси.
Той споделя, че като едноличен собственик на най-големия акционер в банката е предприел правни действия срещу незаконното отнемане на лиценза на КТБ АД. Според него "Корпоративна търговска банка" АД никога не е имала проблем с ликвидността. Василев подчертава, че въпреки масираната кампания срещу КТБ АД през последните години, тя е обслужвала компании, чиято годишна EBITDA надхвърля 240 милиона евро.
Относно обвиненията в кражба, той коментира: "230 млн евро са останали в КТБ АД по сметките на фирми, свързани с мен. Няколкостотин хиляди евро са по личните сметки на мен и моето семейство”, и допълва, че ще направи всичко възможно, за да излезе истината наяве и да докаже своята невинност.
"Краят на КТБ АД е в резултат на комплот”, обобщава Василев.
Според него Българската централна банка (БНБ) и правителството са позволили да се злоупотреби и с информация относно сметките на клиентите.
"Имена и състояния на сметки станаха публични без съгласие на клиентите и въпреки че това е незаконно. В допълнение, на кредитополучателите не им беше разрешено да покриват своите вноски с депозитни средства от сметките им", коментира мажоритарният акционер на банката.
Василев казва още, че ще се завърне в България, когато е гарантирана сигурност за него и семейството му и има ясни индикации за справедлив процес.
В момента банкерът се намира в Сърбия, където изчаква решението на сръбския съд относно искането на българския главен прокурор Сотир Цацаров за неговото екстрадиране. Все още обаче не е ясно кога съдът ще гледа делото по искането на българските власти.
За разлика от българското законодателство, в Сърбия право на решение има и правосъдният министър, и то е след решението на съда. Както и у нас, и там Цветан Василев има право да обжалва.
Водещи
-
Животновъд от Велинград: 1500 евро за държавата и само 300 лв. за нас
Жива верига от протестиращи и овцевъди спря инспектори на Агенцията по храните, които трябваше...
27.11 | 17:30
-
Правителството одобри 373 545 лева за стипендии на ученици с изявени дарби
По нея се изплащат едногодишни стипеднии в размер на 135 лева месечно
27.11 | 17:15
Най-четени
-
Европа е изправена пред риск от по-скъпа енергия
Това се дължи на очакваната най-студена зима след военното нахлуване на Русия в Украйна през...
27.11 | 15:00
-
Биткойнът удря $500 000 до 2027 г.?
Регулациите на държавно ниво ще направят пазара по-стабилен
27.11 | 15:20
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43