Чакаме благословията на ЕК за дългосрочните енергийни договори 26.08 | 13:10

Това ще облекчи плащанията на НЕК, твърди Васил Щонов

От Симеон Досев

Ако Европейската комисия се произнесе в полза на България по отношение на дългосрочните договори на американските ТЕЦ-ове и възобновяемите източници на енергия, плащанията на НЕК ще бъдат облекчени. Това заяви пред БТА служебният министър на икономиката Васил Щонов.

По думите му в момента се водят разговори с всички участници на пазара на електроенергия, като те трябва да направят отстъпки, за да е стабилна системата. Увеличението на цената на тока трябва да е плавно в дългосрочен план, като едновременно с това трябва и да се подобри икономическото състояние и да се създаде фонд за подкрепа на енергийно бедните домакинства.

По отношение на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Щонов коментира, че анализите на проекта продължават и ще отнемат няколко месеца. "Нереалистично е те да се завършат в рамките на мандата на служебното правителство. Ще оставим на редовното правителство да вземе решение за проекта", заяви той.

Във връзка с Енергийния борд министърът припомни, че подкрепа за него е изразена от еврокомисаря Йотингер. Целта е да се гарантира експертност, независимост и ефективност при вземането на решения в енергетиката.

"Още тази сряда на заседанието на Министерския съвет ще бъде разгледано решението за сформиране на борда и вероятно дейността му ще стартира от следващата седмица", увери Щонов.

Вече е сформирана работна група в НЕК, която актуализира принципите на компанията за продажба на електроенергия на свободния пазар по свободно договорени цени, изготвят се процедури за публично оповестяване на офертите и се създават правила за процедури с пряко договаряне, съобщи още той.

Служебният министър коментира и проекта "Южен поток", като заяви, че реализирането му ще донесе редица ползи на страната, в това число нови работни места и сигурност на газовите доставки. Преди това обаче трябва да се отговори на всички изисквания на европейското законодателство.

 

Водещи

Най-четени