Черешопроизводителите - пред фалит 14.05 | 20:23
Цената на плодовете остава висока
Очертава се трудна година за производителите на череши у нас. Много от черешовите дърветата са засегнати от слана, а на други плодовете ще бъдат напукани заради обилните дъждове през последните дни в цялата страна, коментират специалисти, пише economic.bg.
Заради проблемите цената на черешите ще остане висока през целия летен сезон. В Кюстендил, където е 1/3 от пазара на черешови насaждения у нас (7000 дка.), повечето дървета са измръзнали. Заради проливните дъждове ситуацията е усложнена, в насажденията не може да се влиза с техника и да се опази това, което е останало. Така и здравите плодове ще бъдат повредени и некачествени като продукция", отбелязва доц. д-р Илияна Кричкова, зам.- директор на Институт по земеделие - Кюстендил.
Черешопроизводителите в района са изправени пред фалит, а проблеми се очаква да има и с други плодове: "95% от реколтата от череши е унищожена, при сливите - 100%, ябълките имат по нещо останало, прасковите нямат", пояснява Кирил Димитров - производител на плодове.
За да получат стопаните компенсация от държавата, обаче се изисква продукцията да е унищожена на 100%.
В началото на другата седмица Сдружението на черешарите в Кюстендил ще обсъди какви мерки да предприемат. Те ще поискат от правителството и от фонд "Земеделие" еднократна помощ за щетите, заяви Ивайло Борисов, управител на "Булгарплод", цитиран от БиТиВи.
Водещи
-
Палежът на дипломатически коли в Скопие е резултат от случващото се между България и РСМ
Ежегодният доклад за напредъка на Северна Македония по присъединяването в Европейския съюз...
17.06 | 21:01
-
Кметът на Пловдив нареди спиране на скандалния строеж край река Марица
По казуса бяха предприети проверки от компетентните институции
17.06 | 21:00
-
Предстоят ни трудности, каквито имаха унгарците преди да свалят Орбан
България се очертава като основно препятствие пред включването на руския патриарх Кирил в...
17.06 | 20:30
Най-четени
-
Обядът по Черноморието: От цаца за 3 евро до омар за 160 евро
„Бирата е 2,10 евро, рибената чорба е 3,20 евро – поскъпнала е само с 10 цента. Цаца, бира и...
17.06 | 09:30
-
Седмокласниците ще пишат по Вариант 1 на днешното национално външно оценяване по БЕЛ
Продължителност и формат
17.06 | 09:45
-
Най-ярката звезда на българската лека атлетика ще се изправи пред ново предизвикателство
Със своята впечатляваща спортна кариера, дисциплина и воля, пред която няма непреодолими...
17.06 | 12:30