Ще спрат ли банкоматите да "бълват" пари след смяна на софтуера? 23.01 | 07:46
След 8 април Microsoft спира поддръжката на тяхната операционна система
Ще спрат ли банкоматите да "бълват" нормално пари след смяната на техния софтуер? След 8 април Microsoft ще спре поддръжката на операционна система Windows XP на банкоматите. Според експертите обаче това няма да доведе до проблеми, съобщава БНТ.
Опасенията за проблеми при транзакциите се появиха, след като стана ясно, че едва 5% от всички банкомати в света имат готовност да преминат веднага на по-съвременен софтуер. Информацията, че антивирусната защита е гарантирана до юли 2015 г. внесе известно успокоение. Но след края на този срок всички устройства трябва да преминат на по-новите програми.
В България това ще стане през следващите 12 месеца. В страната ни има над 6 хиляди банкомата. През тях се извършват две трети от всички транзакции с банкови карти. Банкоматите у нас са базирани на 12-годишната операционна система Windows XP. Липсата на връзка с интернет, обаче трябва да успокои потребителите, тъй като при това положение машините не могат да станат лесна плячка за хакерите.
Вече са направени заявки за доставка на новия софтуер. Близо 12 месеца ще са нужни, за да се премине към новата операционна система. През това време са възможни спирания на отделни банкомати за около час-два.
Ако гражданите все пак срещнат някаква трудност при операция чрез банкомат след 8 април, трябва незабавно да се обърнат към банката, която е издала картата. Така ще се проверят причините, които са довели до проблема.
Водещи
-
bTV премахна Цънцарова от лицата на телевизията
Снимката на Цънцарова е премахната от раздела "Лицата на bTV" в сайта на телевизията. Там все...
23.12 | 17:40
-
Двойно са поскъпнали някои лекарства у нас за последните месеци
Причините не са свързани с еврото, а с липсата на контрол на цената на производителя
23.12 | 17:19
-
Евелина Славкова: Малките партии губят при нов проект на Радев
Славкова посочи, че т.нар. "санитарен кордон" срещу Делян Пеевски вече е бил реализиран на...
23.12 | 16:59
-
КЗК се произнесе в полза на Столична община по поръчката за сметопочистване в София
Процедурата за Зона 4
23.12 | 16:45
Най-четени
-
Борисов: Комисията за противодействия на корупцията не трябва да същестува
Повод за неговия коментар са нейните искания за прекратяване на мандата на варненския кмет...
23.12 | 12:30
-
Нощен труд - заплащането минава в евро от 2026 г.
Измененията са свързани със синхронизирането на нормативния акт със Закона за въвеждането на...
23.12 | 14:30
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Грипът вече се разпространява епидемично у нас
Той подчерта, че е много добър фактът, че много хора вече са ваксинирани
23.12 | 10:30