Щонов: Няма да се стигне до режим на тока 12.08 | 16:05

Според министъра структурата на БЕХ е необходима за страната

От Мария Стоянова

Енергийният министър Васил Щонов заяви, че до режим на тока у нас няма да се стигне, въпреки финансовата нестабилност на енергийния сектор. Към момента България има излишък на произвежданата електроенергия, допълни той пред БНР.

"Основната задача пред нас е финансовото стабилизиране на енергийния сектор, в който са натрупани дългове поради неефективност", заяви той.

Щонов е убеден, че структурата на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) е необходима. По неговите думи обаче трябва да се работи в посока за промени в дружеството.

"Това, което е важно, е да се повиши ефективността на работата на предприятието. Знаете, всяко държавно предприятие има доста възможности за повишаване на ефективността и в същото време трябва да се разгледа енергийният микс", обясни икономическият министър.

Според министъра има дисбаланс на търсенето и предлагането на енергийния пазар. Той подчертава, че цената на електроенергията у нас е по-ниска за разлика от нейната абсолютна стойност в останалите страни от Европа.

Щонов коментира още, че е необходимо Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да бъде по-независим орган. По отношение на предложението за изграждане на енергиен борд Щонов обясни, че идеята е след като има постигнат консенсус в неговите рамки, да се получи и съгласие и на надпартийно ниво.

"Надявам се Енергийният борд да заработи в рамките на служебното правителство и в него ще участват всички структуроопределящи единици на енергийния пазар. Имаме план, който ще изпълним чрез Енергийния борд. Елементите са, че всички участници на пазара ще трябва да направят отстъпки", допълни той.

На въпроса за акционерния договор между американската компания "Уестингхаус" и АЕЦ "Козлодуй" за изграждането на нов атомен реактор служебният министър подчерта, че към момента продължава правният анализ на документа. "На този етап няма опасност за България или за БЕХ и АЕЦ "Козлодуй" да се направят разходи, които после трябва да бъдат връщани, но важното нещо на този договор е да се види какво точно цели", смята той.

Водещи

Най-четени