Ядем основно вносни храни 02.06 | 13:42

Шампиони сме при вноса на месо, местното производство на плодове и зеленчуци се сринало почти наполовина за 5 години

От Деляна Петкова

64% или две трети от основните храни на пазара у нас са вносни, сочат резултатите от анализ на Българската стопанска камара (БСК).

Данните сочат, че делът на вноса при месото и месните продукти е 84%, при зеленчуците – 78%, при плодовете – 77%, а при рибата и рибните продукти – 66%.

При суровините за производство картината е аналогична. Хлябът и хлебните изделия, които заемат близо четвърт от продажбите на храни у нас, се правят основно с български суровини. При другите храни делът на вносните суровини достига 80%, посочват от камарата.

Изводите в анализа са направени на база данни на Националния статистически институт (НСИ) за продажбите на дребно за 2009 г. От БСК уточняват, че данните за 2010 г. ще бъдат представени през декември 2011 г.

В сравнение с 5 години назад, т. е., - с 2004 г., данните сочат, че делът на вносните плодове и зеленчуци е нараснал с 20 на сто, а на месото се е удвоил.

Увеличението на вноса в потреблението на храни е резултат от намаленото производство на основните земеделски продукти, заключават от БСК. Изчислено е, че през 2009 в сравнение с 2004 г. производството на лук е намаляло повече от пет пъти, на зеле – три пъти, на картофи и домати – над два пъти.

Производството на пипер се е сринало почти наполовина – с 43%, а на плодове – с 37%. Броят на свинете е намалял с 22 на сто, а на говедата – с 20%.

Основен извод в доклада е, че не се използват благоприятните условия в страната за развитието на селско стопанство.

Вносът доминира заради намалението на производството, а не толкова заради износа на земеделска продукция.

Политиката в земеделието пък и разпределението на европейските финансови ресурси не са точно фокусирани.

От БСК посочват още, че производителите имат труден достъп до пазарите на дребно за реализиране на продукцията им, плащанията към тях са неритмични, както и няма създадени условия за привличане на високо квалифицирани кадри.

Водещи

Най-четени