3D анимация за кирилицата и "История славянобългарска" в Брюксел 24 май (СНИМКИ) 23.05 | 18:02
Събитието в Европейската комисия се случава за първи път в историята

Европейската комисия се превърна в сцена на българската просвета и култура и славянската писменост. Мащабно събитие за отбелязване на светлия български празник организираха българският комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел, Министерството на културата и министър Боил Банов, Министерството на образованието и науката министър Красимир Вълчев и Националната библиотека "Кирил и Методий". Сред гостите бяха вицепремиерът Валери Симеонов, министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, министри на държавите членки по образование и по култура, посланици на държавите членки в ЕС, дипломати, евродепутати, представители на европейските институции на ръководни длъжности, работещи в институциите българи, учители в българската секция в Европейското училище, българската общност в Брюксел.
С видимо вълнение при откриването на събитието, българският еврокомисар Мария Габриел подчерта голямата значимост на кирилицата за европейското културно наследство. "Кирил и Методий и техните ученици ни дадоха най-важното нещо в нашия свят – знанието. Те ни дадоха буквите, с които днес пишат и четат повече от 300 милиони души. Писмеността е нашата истинска машина на времето. Тя ни пренася в отдавна отминали времена, когато народът ни е страдал от липсата на свой език, който да разбира и който да съхранява неговата вяра. Тя ни води в настоящето, в което кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз. Тя ще ни води и към бъдещето, в което българският език, култура и духовност, ще продължават да бъдат неизменна част от културното и езиково многообразие на Европа. Тук, в Европейската комисия, това послание звучи още по-силно. Нашата кирилица е повод да се гордеем, че сме Европа на ценностите, на богатството на езици и култури", подчерта комисар Мария Габриел.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев наблегна, че ние, българите, имаме специален ден за почит към жаждата за знания и това е денят на кирилската азбука. "За нас, българите, кирилицата е повече от азбука. Тя е нашият стожер на духа и идентичността на народа ни. Благодарение на кирилицата векове наред българите отстояваме правото си да бъдем несломим народ с духовна и просветна сила. Създаването на азбуката от Светите братя Кирил и Методий дава тласък на духовното развитие на България. Оттогава ние ставаме неизменна и важна част от духовната европейска цивилизация.", заяви министър Вълчев.
Министърът на културата Боил Банов изтъкна, че това е празникът, който всеки българин носи дълбоко в сърцето си и свързва с най-чистите и духовни моменти в своя живот. "Славянската писменост, българската просвета и култура ни правят горди. Горди сме, че кирилицата е една от трите официални азбуки в Европейския съюз. Горди сме, че българската култура е част от европейското културно многообразие. По време на изпълнените с динамика и предизвикателства шест месеца на Българското председателство на Съвета на ЕС, ние избрахме да споделяме българската култура в цялото и многообразие – културно наследство, музика, изобразително изкуство, фолклор, кино, литература", заяви министър Банов.
Празникът на българската духовност в Европейската комисия впечатли гостите с няколко акцента. Изложбата "Книги, посоки, публики" поведе присъстващите към най-ранните паметници на българската книжовност, достигнали до нас през столетията, и които са част от богатото културно наследство на Европа. Представен беше и оригиналът на един безценен за всеки българин ръкопис - първият препис на "История славянобългарска" на отец Паисий Хилендарски, изписан и подвързан от Софроний Врачански през 1765 г. Тази книга с голяма стойност се превърна в своеобразен символ на България в сградата на Европейската комисия.
Ефектен завършек на събитието сложи впечатляващо 3D мултимедийно шоу, посветено на българската азбука, което беше проектирано на специално изградена за случая LED стена. Изработена чрез най-новите технологии в дигиталните студиа, анимация разказа историята на създаването на глаголицата и кирилицата, проследявайки стъпките, извървени от светите братя Кирил и Методий и техните ученици. "Такава визуализация се представя за първи път в сградата на Европейската комисия. Това е още един повод да се гордеем като българи, защото сме и иноватори, и народ, който не забравя корените си, езика и културата си", коментира комисар Мария Габриел.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15