Amnesty International ни вдигна мерника заради нападенията над бежанци 03.12 | 12:25
Правозащитниците намекват, че страната ни не спазва международните си ангажименти

Страната ни е на път да влезе в "черния списък" на една от най-големите международни правозащитни организации Amnesty International.
Заради поредицата от нападения срещу бежанци в София от организацията отправиха сериозно предупреждение към България.
Оттам настояват властите у нас да изразят ясната си позиция, че ще предприемат необходимите мерки срещу насилието върху чужденците, развихрило се по улиците на София.
Организацията реагира остро след поредното нападение над двама бежанци в неделя вечерта (1 декември) на булевард "Сливница". Оттам подчертават, че това е 7-и пореден акт на насилие над търсещите убежище у нас. При последния случай от МВР заявиха, че се разследва кражба, а не престъпление от омраза. От своя страна жертвите твърдят, че са били бити от младежи с голи глави и кубинки – отличителни четири на скинарите.
"Вместо да разследват и изправят пред съда извършителите на бруталните атаки, властите определят извършеното от тях като обикновена кражба", пишат от Amnesty International.
Организацията припомня, че държавата ни има ангажименти по силата на международното право да разследва като евентуален мотив расовата омраза във всяко едно престъпление.
"Българската държава трябва да заяви ясно, че няма да толерира ксенофобските прояви", добавят оттам.
От организацията припомнят случая с пребития българин от турски произход Метин, който беше нападнат, тъй като скинари го сбъркали с бежанец. От Amnesty International информират, че сред жертвите на ксенофобски прояви има и тийнейджъри.
"Атаките пораждат все по-голям страх у бежанската общност", твърдят от организацията. Търсещите закрила у нас се оплаквали от това, че гражданските отряди по "Пиротска" ги тормозят.
Случващото се показва, че полицията в София и другите власти не предприемат адекватни мерки за превенцията на престъпленията от омраза.
Водещи
-
„Уолстрийт джърнъл“: Пентагонът блокира използването на далекобойни ракети от Украйна срещу Русия
Това ограничава способността на Киев да използва тези оръжия в защита срещу инвазията на...
24.08 | 18:00
-
Жертва и ранени при експлозия в магазин за играчки в Москва
Евакуирани са хората от околните ресторанти и кино
24.08 | 17:20
-
Затварят пътя за Гърция през Златоград за 20 дни
Заради ремонт от гръцка страна коли ще се пропускат само в неделя и нощем
24.08 | 17:00
Най-четени
-
След преследване и катастрофа в курортното с. Лозенец: Задържаха бус, пълен с мигранти
Шофьорът избяга, издирват го
24.08 | 09:45
-
Лагард: Чуждестранните работници дадоха тласък на икономиката на еврозоната
БВП в Германия щеше бъде с около 6% по-нисък през 2019 г. без , посочи шефката на ЕЦБ
24.08 | 11:00
-
Огромни опашки на „Капитан Андреево” за влизане в България
Основна част от пътникопотока са от т. нар. гастарбайтери, пътуващи от Турция към страните от...
24.08 | 10:00
-
Средната пенсия надхвърли 1000 лв., но 40% от пенсионерите вземат минималната
Това сочат данните на НСИ
24.08 | 12:00