АБВ иска спешно приемане на енергийната стратегия 30.03 | 16:46
Трябва да знаем ще развиваме ли ядрена енергетика, казва Кирил Цочев

АБВ ще иницира ускоряване на приемането на енергийната стратегия на България, заяви зам.-председателят на парламента и депутат от АБВ Кирил Цочев. По думите му документът ще трябва да съдържа всички компоненти, включително горивно-енергийния баланс на страната до 2030 г., както и цялостна визия за сектора до 2050 г.
В тази енергийна стратегия ще е много важно да се определи баланса между това какво потребление на енергия има в България и спрямо това какви мощности са ни необходими. В документа трябва да бъде поставен акцент върху добива и използването на местните ни енергийни ресурси – въглищата и хидроенергийните възможности, смята Цочев. Той допълва, че потенциалът при водните ни ресурси е доста сериозен, тъй като възможностите ни се изчисляват на 7100 мегавата, а от тях в момента се използват едва 3120 мегавата.
При приемането на новата ни енергийна стратегия ще трябва да се направи обстоен анализ на ядрените ни проекти, което касае както 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", така и АЕЦ "Белене". "Целта е да се види България най-после ще развива ли атомната енергетика в бъдеще или ще забравим, че 49 години е била страна с авторитет в използването на ядрената енергетика за мирни цели", каза Цочев.
Водещи
-
Кметът кани: Финалът от световното по волейболл - на живо от пл. "Св. Ал. Невски"
Българските лъвове се изправят в 13.30 ч. утре срещу Италия в борба за златото
27.09 | 18:00
-
Дачков: Ако има предсрочни избори, президентът Радев ще ги спечели
"Величие" и МЕЧ бяха създадени, за да бъде отслабена "Възраждане", коментира той
27.09 | 17:41
-
За трети път тази седмица: Дронове летяха над стратегически обекти в Дания
Срещу тях са използвани "отбранителни способности"
27.09 | 17:20
-
В Гърция заловиха голямо количество марихуана и метамфетамини, влезли от България
Властите посочват, че шофьорът не е грък, но не уточняват дали е български гражданин
27.09 | 17:00
Най-четени
-
България е на финал на световното първенство по волейбол
Родните национали победиха Чехия с 3:1 гейма
27.09 | 12:00
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
Протест на "Възраждане" срещу правителството и въвеждане на еврото
Демонстрации текат в София и Варна
27.09 | 14:30
-
Язовир "Жребчево" пресъхва - нивото му е под 19%
Водоемът е пети по обем и четвърти по площ в България
27.09 | 10:20