Антикорупционният закон на ГЕРБ окончателно прескочи президентското вето 12.01 | 12:02

И при двете гласувания мнозинството подкрепи повторно текстовете, върнати от Радев

От iNews.bg

Антикорупционният закон на ГЕРБ премина окончателно през бариерата, която му постави президентът Румен Радев. Народното събрание прие повторно нормативната уредба, която бе върната от държавния глава с вето. При първото гласуване 222-ма народни представители гласуваха. От тях 147 се обявиха "за", против - 75, а въздържали се нямаше, предаде БГНЕС. След процедура по прегласуване, депутатите отново преодоляха ветото на Румен Радев със 146 гласа "за" и 76 - против. Въздържали се отново нямаше.

Законът беше върнат за ново обсъждане с указ на държавния глава Румен Радев на 29 декември 2017 г. По време на дебатите лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви: Днес управлява ГЕРБ, утре ще е БСП - нека не правим закон за един мандат, защото корупцията е надпартиен въпрос. "Наистина ветото на президента беше като че ли последен шанс да коригирате политиката си по отношение на корупцията. Уви, вие не признавате корупцията за проблем. Как да го решите тогава? Един голям въпрос стои и той е с юридически аргументи. В Конституцията и правото има един железен принцип и се казва разделение на властите. Няма такова нещо в света, властта, която управлява, т.е. априори, при нея е корупцията, да си избира тези, които ще я контролират. Ето затова казваме, че няма да проработи", коментира Нинова.

Според нея дебатът е бил изроден по следния начин – коя група иска да назначава органа – БСП и президента или управляващите и други опозиционни групи – не е този въпросът. "Корупцията е надпартиен въпрос. Ако ние се съобразяваме с партийния си интерес щяхме да ви подкрепим, защото утре можем да управляваме ние. Ще назначим наши хора, те няма да ни контролират и на нас ще ни е добре. Гледаме на корупцията като въпрос на държавността и на над партийна тема. Днес президент е Румен Радев, утре ще е някои друг. Днес управлява ГЕРБ, утре ще управлява БСП. Ние, колеги, не правим закон за един мандат. Ако гледате на това законодателство като закон за вашия мандат, това е държавническа грешка", смята Нинова. Тя е убедена, че трябва да се прави трайно законодателство и независимо кой е в изпълнителната власт, чие е мнозинството в НС, кой е в президентската институция, да се гарантира така, че изпълнителна, законодателна и президентска власт взаимно да се контролират, за да има ефект от тази работа. Уви, както виждам, ще пропуснете последния шанс да коригираме поведението си", заяви още Корнелия Нинова. Председателят на парламентарната група на управляващите Цветан Цветанов заяви, че БСП и президента играят в един отбор, а ГЕРБ играе в отбора на гражданите на България. Той се обърна към лидера на социалистите с думите, че ще си остане в опозиция и ще трупа опит не като управляващ, а като опозиционер.

Хамид Хамид от ДПС коментира, че последното финално публично обсъждане на законопроекта, е минало конструктивно. "На лице е воля и търсене за общо съгласие за борба с корупцията, защото този конструктивизъм продължи и в Правна комисия. Дали законът има кусури ще видим по време на неговото действие", каза депутатът от ДПС. Хамид посочи, че не приема констатацията от тази трибуна, че законът няма да проработи. "Не сме му дали шанс да работи и един ден и казваме, че няма да работи. Нека да дадем шанс на закона да проработи", допълни Хамид Хамид.

Волен Сидеров, пък сподели, че следобед има намерение да подари на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер хубава българска ракия и запита дали това ще бъде корупция. "Групата на Обединени патриоти ще гласува против ветото на президента, не за друго, не защото не уважаваме президента Румен Радев, напротив – моето лично мнение, е че го уважавам. Той е много израснал като политик, но трябва още. Сигурно има недостатъци в този закон", каза Сидеров. В крайна сметка той призова да се приеме закона и да се върви напред.

"Мотивите във ветото са юридически, а не политически. Правото е сложна система, съдържаща правила за поведение, които могат да работят", заяви от своя страна Пенчо Милков от БСП. "Българските граждани посочват корупцията като основно негативно явление, като причини за неуспехи на държавата и личните несгоди на всеки. Законът не урежда изчерпателно материята, която претендира да урежда, този закон създава обществени окачвания и същевременно с това нормативна разпокъсаност и неяснота", каза още той. Тодор Байчев от БСП коментира, че има множество различия между целта и мотивите на законопроекта, както и нормите. Така предложените норми няма да отговорят на обществените очаквания за противодействие на корупцията", убеден е Байчев.

Водещи

Най-четени