БЛС: Бюджетът ни за здравеопазване е колкото на болница в датски град 24.11 | 17:51

Най-сериозният проблем в страната е демографският срив

От Елица Елефтерова

Бюджетът за здравеопазване е колкото на болницата в датски град Тиса. Разполагаме с около 1.5 млрд. лева за цялото ни население, а лечебницата в датския град има същата сума за 200 хиляди жители. За този парадокс алармира председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Той е сред гостите на кръглата маса по проблемите на здравеопазването, която провежда "България без цензура". Във форума, който се провежда в сградата на БЧК в София, участват експерти в сферата на здравеопазването, както и общественици.

Според Райчинов най-сериозният проблем е демографският срив. Ако до 3 години не се предприемат мерки, държавата ще изчезне, предупреди Райчинов. Той посочи като показателен фактът, че тази година ще отбележим най-ниска раждаемост. Лекарите масово напускат страната. Ще стане така, че след години заплатите на лекарите ще станат много високи, защото ще останат няколко лекари, предупреди той.

Райчинов изрази тревогата си, че у нас остават пенсионери лекари и такива, които са близки до пенсиониране. Младите заминават. Те знаят езици и се приемат в чужбина добре. Навън те започват с 2 500 евро заплата, дава им се квартира, дори не им се иска да знаят език, вече там ги обучават.

"Ние сме и единствените в Европа, където специализантите си плащат - те си плащат, за да работят. Това го няма никъде. В спешната помощ има глад за лекари. Там почти сме се оголили. Боли ме за младите. Бъдещето си заминава. Чужденци няма да дойдат", сподели Райчинов.

Шефът на БЛС посочва, че България отделя най-малко пари за здравеопазване. Като абсурд определи прехвърлянето на 86% от финансирането на Здравната каса. В същото време в България е най-достъпното здравеопазване в цяла Европа.

Според него не се прави нищо за лекарствата, не се правят листи, защото ще се види какви злоупотреби се правят. И ако дейностите в здравеопазването са се увеличили около 3,5 пъти, то лекарствата са се увеличили 5 пъти, т. е. вече са 1:1 с лекарската помощ, което е световен парадокс.

България е на девето място по смъртност в света според данните на НСИ. Това трябва да се промени, посочи Бареков по време на кръглата маса.

Бареков представи тевожните данни от действителността - 51% от българите са затлъстели, а ръстът на инфарктите за три години у нас е 36%. Болни от диабет са над половин милион българи. Цените на лекарствата у нас са безобразно скъпи. Дори наши медикаменти се продават по-евтино в чужбина.

Проф. д-р Петър Иванов очерта демографската картина на българското здравеопазване.
Съотношението между публичните и частните разходи е 52 на 48%, посочи той. Всяко едно домакинство дава 501 лева годишно за здравеопазване. Останалите пари се дават от касата, допълни Иванов. Това означава, че над 3  млрд. лева потъват в здравеопазване.

Здравеопазването се превърна в един от най-печелившите бизнеси. Най-богатите хора у нас са свързани със здравеопазването, което е печално. В същото време сме шампиони по смъртност с близо 15 промила. Европейски шампиони сме по 5 болести, сред които инфаркти, рак и диабет.

По 17 болести сме с показатели над средното за Европа. Състоянието на българското здравеопазване е трагично. Ако си болен в България плащаш 20% данъци за лекарства. Ако си много болен, плащаш още повече, а ако си много болен - плащаш всичко, което имаш. 4,1 промила е детската смъртност в София, а в Разград смъртността при момченцата е 30,6 промила.

Водещи

Най-четени