Бившите депутати от "Атака" искат проверка от ДАНС 08.02 | 15:36

Става дума за казуса с подписаните от тях договори за лоялност с партийната централа

От Кремена Бедерева

Независими депутати, напуснали "Атака", искат ДАНС да провери казуса с подписаните от тях договори за лоялност с партийната централа. Те вече били изпратили в агенцията цялата фактология по случая, съобщава bTV.

"Нужно е компетентните органи - ДАНС, полиция - да установят къде са в момента тези договори, кой е техният поръчител,” уточни пред журналисти адвокат Юрий Митев.

Според него и излезлите от парламентарната група на "Атака" народни представители тези документи в даден момент реално могат да се окажат заплаха за националната сигурност.

"Страшното е, че те могат да бъдат активирани и върху подписалите ги депутати да бъде оказан натиск в конкретната им работа,” обясни адвокат Митев. Единайсетте твърдят, че досега няма преки опити за упражняване на влияние върху тях.

Въпросните договори са подписани на 12 и 13 юни 2009 г. от 41 души, кандидати за листата на партията на Волен Сидеров. От тях 17 са в 41-то Народно събрание, като 11 излязоха от групата.

Представяните като договори за лоялност, по думите на Митев, всъщност са се оказали за поръчителство за сума между 100 и 150 хил. евро.

Какви са договорите и къде са те в момента никой не може да каже, отбеляза адвокатът. Те били парафирани от кандидат-депутатите в партийната централа в София в присъствието на помощник-нотариус. В крайна сметка се оказва, че са обвързани с договори за кредит, създадени с цел, категоричен е Юрий Митев.

По случая е била сезирана Софийската районна прокуратура, която е постановила отказ за образуване на досъдебно производство за измама и изнудване. Решението ще бъде обжалвано пред Софийската градска прокуратура. Ще бъдат сезирани още Европейската комисия, Европейският парламент, включително българските евродепутати.

Единайсетте отцепили се от "Атака" декларираха също, че не са взели и стотинка от партийната субсидия, не са осребрявали пред ГЕРБ фактури за разходи след напускането на групата си. "За тези пари сме сезирали НАП и Сметната палата да проверят кой и по какъв начин ги е усвоявал,” посочи Валентин Николов.

Междувременно от пресцентъра на "Атака" разпространиха сред медиите списък с 52 въпроса към отцепниците относно техни зависимости, злоупотреби и конфликт на интереси.

Водещи