Бием Париж и Виена по цена на любим български продукт 13.02 | 10:15

Българите пият най-скъпото мляко в Европейския съюз

От iNews.bg

Още през месец март миналата година Комисията за защита на конкуренция (КЗК) стартира проверки за потенциален картел между търговските вериги, тяхното сдружение и браншови обединения на производителите на млечни продукти и яйца. Стартирани бяха и производства срещу Съюза на птицевъдите в България, Асоциацията на промишленото птицевъдство, Асоциацията на млекопреработвателите в България и Сдружение "Национална асоциация на млекопреработвателите”. Но близо година по-късно резултат от проверката няма.

При стартирането на проверката за картел от КЗК посочиха, че според официален доклад на Министерство на земеделието доставките на хранителните стоки до търговските вериги се обособяват в шест канала и "по всички тях има високи надценки, които се движат между 48,8 на сто до над 90%”. Надценките се получават и през различни такси, които следва да се плащат от производителите, като такси за реклама, асортимент, оборот, отстъпки и други.

Любопитно е, че изкупната цена на млякото за година е намаляла с 15,9%. Същевременно цената на прясното мляко в опаковки от 1 литър, продавано на едро, не само че не е намаляла, а е нараснала с 3 на сто. Въпреки поскъпването на млякото на едро, цената му в магазините за една година е намаляла с 4,2%. Това показва, че надценките, които слагат млекопреработвателите и търговските вериги, се променят, но крайният резултат за хората е, че купуват най-скъпото мляко в Европейския съюз.

Редица основни храни в България са по-скъпи отколкото в Румъния и Полша.

В Полша и Румъния повечето основни храни са по-евтини, отколкото в България, показват данни на сайта numbeo.com. В София килограм българско сирене струва средно 9,18 евро. Същевременно в Букурещ цената на сиренето е средно 8,25 евро за кг, а във Варшава е 8,42 евро. И то при положение, че изкупната цена на млякото и в Румъния, и в Полша е по-висока отколкото в България.

Любопитна подробност е, че въпреки понижението на изкупната цена на млякото с 15,9% в рамките на година, цената на сиренето в магазините в България е нараснала с 3,2%, средно до 17,62 лв. за кг, показват данни на Министерство на земеделието. Още по-голямо е поскъпването на кашкавала - с 5,9% за година до 25,22 лв. за кг. Оказва се, че в България при увеличение на изкупната цена на млякото сиреното и кашкавалът поскъпват, а при понижение на изкупната цена на млякото отново вдигат цените на сиренето и кашкавала.

Яйцата в Румъния и Полша също са по-евтини, отколкото при нас. Например 12 яйца в София струват средно 3,03 евро, същевременно в Букурещ са 2,95 евро, а във Варшава са 2,98 евро.

При яйцата разликата в цените не е много голяма, но при ябълките е съществена. В София средната цена на ябълките е 1,43 евро за килограм, докато във Букурещ е 1,03 евро, а във Варшава е само 0,85 евро. В София продават картофите средно по 0,98 евро за кг, докато във Букурещ са 0,86 евро, а във Варшава - 0,77 евро. Оризът в България също е по-скъп отколкото в Румъния и Полша. В София средната му цена е 1,81 евро за килограм, в Букурещ е 1,62 евро, а във Варшава само 1,59 евро.

Любопитно е, че не само редица произвеждани в страната храни са по-скъпи отколкото в Румъния и Полша, а плащаме повече и за някои вносни плодове. Например килограм банани в София струва средно 1,66 евро, докато в Букурещ е 1,50 евро, а във Варшава е 1,47 евро.

Водещи

Най-четени