Бизнесът пак провали диалога за увеличение на минималната заплата 13.01 | 19:28

Работодателите бойкотираха заседанието на тристранката заради процедурни пропуски, а синдикатите ги обвиниха в популизъм

От iNews.bg

Опитът за подновяване на социалния диалог се провали. Работодателските организации напуснаха заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Аргументът им е, че не е спазено изискването заседанието да се обявява пет дни предварително, предаде БНР.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев заяви, че заседанието на тристранката не е свикано по правилата и решенията му ще се обезсмислят. "Ние не смятаме, че това заседание е свикано по правилата и смятаме, че решенията, които то ще вземе, не могат да бъдат легални. Най-вероятно работодателските организации ще обжалват решенията на този тристранен съвет, ако то се проведе", мотивира се Велев.

Вицепремиерът Томислав Дончев оправда действията на държавата с несигурната политическа обстановка. "В последните три или четири седмици ние сме в некомфортната ситуация да не знаем точно кога ще ни приключи мандата", посочи той.

Дончев обяви, че няма да се свиква ново заседание на социалните партньори по нов размер на минималната заплата. Дончев отхвърли аргументите на бизнеса, че тристранката не е свикана в определените срокове. Той е категоричен, че заседанието е легитимно.

"Аргументът, че темата била поставена на тяхното внимание в последния възможен срок, това просто не е вярно. Същият въпрос са обсъждали на комисия включително и през месец декември", възрази на бизнеса представителят на властта.

Третата страна в социалния диалог – синдикатите КНСБ ие "Подкрепа", пък обвиниха работодателите в популизъм.

"И от двете страни сме наясно. Питали сме си хората какво искат, какво знаят и заявяваме позиции, които сме ги заявили през декември. Повече от ясно е за какво става дума. Миналата година, за да не се вдигне минималната работна заплата, се проведе бойкот на преговорите по минималните прагове и въобще всички видове маневри, които можеха да бъдат направени, са направени. Днес гледаме последния опит за маневриране в тази посока", коментираха президентите на двата синдиката Пламен Димитров и Димитър Манолов.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че решенията от днес са важни и наложителни. "Ако някой се опитва да продължава поредния опит да атакува увеличението на доходите в България, е безотговорно", упрекна президентът на КНСБ. По думите му една от основните причини за устойчивия поток на млади хора навън - между 30 000-45 000 от икономическо активно население, са ниските доходи.

Той определи спора дали днешното заседание на НСТС е легитимно или не като "нескопосан" опит на работодателите да атакуват увеличението на доходите в България.

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов изтъкна, че работодателите миналата година са направили бойкот на преговорите за минимални осигурителни доходи с идеята "да извият ръцете на правителството, което да не повиши минималната работна заплата". "Днес отново се случи бойкот", отсече Манолов. По думите му заплатите в една държава са единствено и само политически фактор.

Водещи