Борисов бие по рейтинг Костов, Сакскобургготски и Станишев 27.07 | 18:02

В края на третата година от мандата в сравнение със същия период от предишните мандати

От Андриян Георгиев

От министър-председателите на България през последните 15 години, само Бойко Борисов бил с по-висок дял одобрение отколкото неодобрение в края на третата година от мандатите им. 

В края на третата година от управлението на Борисов положителните оценки за него, макар и с малко, са повече от отрицателните. Това сочат резултатите от сравнителен анализ на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), по повод три години управление на ГЕРБ.

През юни 2000 г. Иван Костов е имал 59% неодобрение и 30% одобрение, през юли 2004 г. Симеон Сакскобургготски получава 62% неодобрение и 28% одобрение, а през юли 2008 г. за Сергей Станишев са регистрирани 61% неодобрение и 25% одобрение, твърдят от държавната социологическа агенция, цитирани от агенция "Фокус".

Правителството на ГЕРБ получава в началото на мандата си 51% одобрение и 20% неодобрение. За сравнение, кабинетът на Иван Костов започва своята дейност с по-високо одобрение, но и с по-високо неодобрение (60%:24%). В края на третата година от управлението на ОДС, дяловете на одобряващите и на неодобряващите кабинета са почти изравнени (44%:43%). Подобно изравняване на положителните и отрицателните оценки е регистрирано по-рано – още в края на първата година от управлението на ГЕРБ (през юли 2010 г.), когато одобрението възлиза на 41%, а неодобрението – на 45%. През септември 2001 г. кабинетът на Симеон Сакскобургготски получава едва 11% неодобрение. В края на третата година от мандата му (през юли 2003 г.) обаче, неодобрението към кабинета вече е три пъти по-висок дял от одобрението – 65%: 22%.

През юли 2012 г. една трета от пълнолетните българи одобряват правителството, а 56% не го одобряват, като при това няма значима промяна в дяловете на одобрение и неодобрение за кабинета през последната година. През юли 2011 година одобрението е възлизало на 31%, а неодобрението на 56%.

Общото между настоящия кабинет и този на Иван Костов е, че и двата кабинета започват работата си при благоприятна обществена атмосфера, но до края на втората година от мандатите си губят одобрение.
Най-резки амплитуди в обществените оценки са регистрирани при управлението на НДСВ, когато свръхочакванията на хората бързо преминават в масово разочарование.

Критичността към формулата на управление на кабинета на Сергей Станишев от самото начало на мандата не води до големи обрати в обществените настроения. Неодобрението остава трайно по-висок дял от одобрението през целия мандат.

Сравнителният анализ на обществените оценки за работата на последните четири състава на Народното събрание показва, че в края на третата година от мандата си 41-то Народно събрание събира по-високи стойности на одобрение и по-ниски на неодобрение в сравнение с предходните три парламентарни състава, твърдят от държавната социологическа агенция.

В сравнение с предишните три състава на парламента (38-мо, 39-то и 40-то Народно събрание), настоящото 41-во Народно събрание получава най-високо одобрение при конституирането си (от 42% от българите през август 2009 г.). Стартовото неодобрение на сегашния парламент възлиза на 33%, което е два пъти по-нисък дял в сравнение с неодобрението, регистрирано в началото на работата на 40-то Народно събрание (по време на управлението на БСП, ДПС и НДСВ).

Одобрението остава по-висок дял от неодобрението към работата на настоящия парламент до края на 2009 г. През декември 2009 г. обаче неодобрението за дейността на 41-то Народното събрание взема връх (35% одобрение: 45% неодобрение), като тази тенденция се запазва до момента. В средата на юли 2012 г. неодобрението към работата на парламента вече надхвърля над три пъти одобрението (64% :20% ).

В края на третата година от мандата на 38-то Народно събрание (по време на управлението на Иван Костов) одобрението за работата му възлиза на 19%, а неодобрението – на 67%. Още по-критични са оценките за 39-то и 40-то Народно събрание в края на третата година от тяхната работа. 

В края на третата година от управлението на Симеон Сакскобургготски одобрението за парламента е било 14%, а неодобрението – 73%. След три години управление на кабинета на Сергей Станишев, Народното събрание получава одобрение от 12%, а неодобрението му достига 76%.

Най-четени