Борисов след срещата с Ципрас: В синхрон сме - не искаме ЕС на две скорости 01.08 | 15:10

През септември предстоят двустранни срещи на границата с фермери и синдикати, за да не се допускат повече тапи

От iNews.bg

В този регион има нужда от стабилност. Независимо, че сме от различни политически семейства имаме единомислие във всички критични сфери. Това заяви премиерът Бойко Борисов след съвместното правителствено заседание с гръцкия си колега Алексис Цирас.

Много съм доволен, че в някои сфери имаме голям напредък, заяви Борисов. "Имам уверението на премиера Ципрас, че ще направим двустранни срещи с фермери и синдикатите септември, за да не се получава това на границата. Ще направим така, че системите за ранно предупреждение за язовирите и язовирите да са пълни на 80% на есен, за да не заливат териториите им, е в нашите възможности, да го направим”, каза българският премиер.

Според Борисов в сферата на отбраната имаме абсолютен синхрон като държави-членки на НАТО. "Държим стриктно да се спазват правилата и сме за единен ЕС, не на две скорости, а съюз, който да има цялата взаимопомощ. В областта на миграцията има все още доста нерешени въпроси, които трябва да решим, а ако говорим в един глас, мисля, че ще ни чуят по-добре. Не честно България да не е член на Шенген, защото и двете държави са външна граница на ЕС. Покриваме всички критерии и мисля, че спокойно може да кандидатстваме за чакалнята на еврозоната, защото това е допълнителна сигурност и наш ангажимент към ЕС”, изтъкна Борисов.

"Относно енергийните проекти и Алексис каза, че трябва да сме малко по-гъвкави. Ние сме външните граници и от тук нататък трябва да се опитваме заедно да постигаме такива резултати и проекти, които да не изключат нито България, нито Гърция от тях. Надяваме се енергийните министри да са направили всичко възможно да се пуснат конкурсите и да започне изграждането на итерконкетора между България у Гърция", подчерта премиерът. Борисов отбеляза, че Александруполис става много важен център за Гърция, както и проектът да вържем двете морета /Черно море - бел. ред./.

"Това би било много добър пример за добросъседство и стокообмен. При добра комбинирана политика за газа, който може да идва през България, Гърция не е изключена, а обратното, ще бъде транзитна страна. Съответно през интерконектора ще им помагаме, ако коридорите се развият в друга посока също да имат капацитет, така че и двете държави да са защитено, че няма да бъдат обиколени от тази сфера”, коментира премиерът.

Борисов изтъкна, че доста неща може да се направят съвместно около оста – ЕС и НАТО с гъвкава политика в интерес на двата народа. "Нашите отношения са изградени на базата на доверие и разбирателство. На Балканите най-бързо и естествено възникват конфликтите. Това го показва и историята. Искаме да пазим мира и стабилността”, добави Борисов.

Водещи