Новият вариант на COVID-19 "Нимбус“ не е по-опасен от другите щамове на вируса 30.06 | 17:30

В това увери проф. Тодор Кантарджиев

От iNews

Новият вариант на COVID-19 с екзотичното име "Нимбус" не носи нищо различно или по-опасно от досегашните щамове на вируса.

Това увери в интервю за Vesti.bg микробиологът и епидемиолог проф. Тодор Кантарджиев, като призова обществото да не се поддава на излишна тревога.

"Създава се изкуствена паника в социалните мрежи. Нека хората бъдат спокойни, за да си изкарат едно незабравимо и спокойно лято", каза експертът.

Според него новият вариант се проявява по познат сценарий - със силна болка в гърлото още в началото. Именно тогава е моментът за реакция.

"Който иска да не прекара инфекцията тежко, трябва да вземе мерки още при първите симптоми. Ако реагира навреме, гърлото ще спре да го боли още същия ден и няма да развие вирусната инфекция", подчерта проф. Кантарджиев.

Летни вируси – какво още ни дебне в горещините?

Освен COVID-19, през лятото не бива да се подценяват и ентеровирусите – широко разпространени в горещите месеци. В тази група попадат вируси като коксаки, полиовирусите и еховирусите.

"Те причиняват висока температура, болки в мускулите и ставите, но обикновено минават за 2-3 дни. Рядко могат да доведат до менингити, но това се случва в много малък процент от случаите", обясни специалистът.

Затова, според него, личната хигиена остава основна мярка за защита – особено миенето на ръце преди хранене и след ползване на тоалетната. А когато става дума за храна – мляко, месо и яйца не трябва да се съхраняват на стайна температура.

Лайшманиозата - познат, но рядък враг

Проф. Кантарджиев обърна внимание и на друга потенциална, макар и рядко срещана опасност - лайшманиозата. Болестта се предава чрез ухапване от папатаци (вид дребни насекоми) и е позната в някои южни райони на България.

"Опасността е по-голяма там, където има бездомни кучета и папатаци. Заболяването е паразитно и може да засегне вътрешни органи - проявява се с обща отпадналост, увеличен далак, понякога лимфни възли и повишена температура", поясни той.

Лайшманиозата се развива между един и два месеца след ухапването, затова при съмнения лекарите трябва незабавно да назначат кръвни изследвания.

"В световен мащаб около 2,5 милиона души се заразяват всяка година. Болестта е най-разпространена в Африка, където от нея умират около 600 000 души годишно – предимно в региони без достъп до модерна медицина", допълни проф. Кантарджиев.

Съвети за спокойно семейно лято

В навечерието на пиковия сезон на отпуските, проф. Кантарджиев отправи конкретни препоръки към родителите с малки деца:

- Носете личен сапун и антибактериални кърпички с хлорхексидин - особено важни при хранене навън.

- Не позволявайте на децата да ядат с мръсни ръце - било то царевица на плажа или сандвич на пейка.

- Осигурете машинки срещу комари и спрейове - но използвайте внимателно при малки деца.

"На децата не се пръска директно кожата. Пръска се легълцето, количката или дрешките. Контактът с кожата може да предизвика алергии", предупреди специалистът.

Възрастните без алергии могат спокойно да използват репеленти директно върху кожата.

Не на последно място, проф. Кантарджиев предупреди за опасността от кърлежи, особено активни през пролетта и началото на лятото.

"Кърлежите ще изчезнат, когато тревата изсъхне. А с оглед на това, че не се поливат масово градинки и зелени площи, очаквам активността им да спадне най-малко до две седмици", уточни той.

Препоръчително е при излети сред природата да се носи дълъг панталон и затворени обувки, както и да се използват репеленти. След разходка - задължителен оглед на тялото, особено при децата.

Ако бъде открит кърлеж, той трябва да се премахне възможно най-скоро с пинсета или в най-добрия случай - от медицинско лице. Не се препоръчва да се маже с мазнини или спирт, защото това може да повиши риска от инфекция.

Водещи

Най-четени